Site icon Ekonomi Gerçekleri

Bloomberg duyurdu: Türkiye akıncı TİHA ile ilk üçte

Bloomberg manşetine Akıncı TİHA ve Türkiye başarısını taşıdı

Akıncı TİHA ve Türkiye dünya basını ABD menşeli Bloomberg gündeminde

Akıncı TİHA Bloomberg manşetinde

Bayraktar Akıncı TİHA, TSK’nın envanterine dahil olurken dünya basınında da geniş yer buldu. Türkiye için yeni bir sayfa anlamına gelen bu teslimat, TB-2 ve ANKA ile başlayan sürecin insansız savaş uçaklarına dönüşmesinde en önemli duraklardan biri aslında. Türkiye'nin bu başarısını dünya basını da görmezden gelemedi. ABD merkezli Bloomberg, Türkiye'nin TİHA ile dünyada üç ülkeden biri haline geldiğini yazdı. İnsansız hava araçlarında ileri teknolojiye sahip olan Çin'de basın daTİHA başarısından bahssetti. Wangyi isimli yayın kuruluşu "Türkiye drone teknolojisinde ilk üçte" diyerek duyurdu.

Bloomberg gündeminde Türk ordusu envanterine giren Akıncı TİHA

Türkiye askeri kapasitesini yerli drone'larla inşa ediyor

Bloomberg haberinde "Türkiye, askeri kapasitesini yerli drone'larla inşa ediyor." başlığına yer verdi. Haberde, yerli üretim insansız araçları projelerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "orduyu kendi kendine yeter hale getirme" çabalarının olduğu vurgulandı. Baykar Savunma tarafından üretilen Akıncı TİHA'nın, Ukrayna ve Polonya dahil çeşitli ülkelere satışı yapılan Bayraktar TB2'den daha gelişmiş durumda olduğu da belirtildi. Akıncı'nın havada ve yerde hedeflere saldırabildiği ve savaş uçaklarıyla birlikte hareket edebildiği, ayrıca Türkiye'nin mevcut pilotsuz uçaklarından daha yüksek irtifada uçabilmesinin yanı sıra havada daha uzun süre kalabildiği ifade edildi.

TİHA için "Roketsan tarafından geliştirilen füzeleri taşıyacak." denilirken Türkiye'de üretilen İHA ve SİHA'ların Libya'da Hafter'in başkent Trablus'u ele geçirme girişimlerine karşı koyduğu, 44 günlük Dağlık Karabağ savaşında Azerbaycan ordusuna üstünlük sağladığı da okuyuculara hatırlatıldı.

Bloomberg Twitter'da yaptığı "Türk ordusu, Libya'dan Azerbaycan'a kadar çatışmalarda önemli roller oynayan bir filoyu genişleterek, yeni nesil yerel olarak üretilen silahlı insansız hava araçlarının ilkini teslim alacak." paylaşımıyla da TİHA'nın ordu için öneminin altını çizdi.

Exit mobile version