ABDCovid-19 süreci ABD’li milyarderlere yaradı

[:tr] [:en] [:]
2020-12-23 14:12

Amerikalı milyarderler artık daha zengin

Covid_19 salgını nedeniyle bütün dünyada ekonomi ve sağlık alanında zor günler yaşandı hatta yaşanmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip ABD’de işsizlik artmaya devam ederken milyarderler ise servetlerine servet kattı. Amerikalı siyasi savunma grubu Americans for Tax Fairness’ın hazırladığı rapora göre; salgının başlangıcından aralık ayına kadar olan süreçte Amerikalı 651 milyarderin toplam serveti, 1 trilyon dolardan fazla artarak 4 trilyon dolara ulaştı.

18 Mart 2020’den itibaren ülkede salgın kısıtlamaları uygulanmaya başladı. O dönemde 2,95 trilyon dolar olan ABD‘li milyarderlerin serveti, 7 Aralık 2020 itibarıyla yüzde 36 artarak 4,01 trilyon dolara yükseldi. Listenin ilk 10 sırasındaki milyarderlerin toplam serveti ise yaklaşık 1 trilyon dolar oldu.

651 milyarderin toplam serveti, ABD nüfusunun neredeyse yarısı olan ve toplam 2 trilyon dolara sahip olan 165 milyon alt gelirlinin servetinin 2 katına denk geliyor.

Covid_19 paketini hiçbir şey kaybetmeden karşılayabilirler

Americans for Tax Fairness Yöneticisi Frank Clemente, “Amerika, hiçbir zaman bu kadar az kişinin bu denli büyüklükte bir servete sahip olduğunu görmedi. On milyonlarca Amerikalı, sağlık ve ekonomik sorunlarla boğuşmasına rağmen birkaç yüz milyarder ise servetlerini artırdı. Milyarderlerin salgında kazandıkları paralar o kadar büyük ki ülkenin Covid-19 yardım paketini, virüs öncesi servetlerinden hiçbir şey kaybetmeden karşılayabilecek durumdalar. Salgındaki servet artışları ile sadece bu milyarderler; ülkedeki her erkek, kadın ve çocuğa 3 bin dolarlık teşvik ödemesi yapabilirler ve hala 9 ay öncesinden daha zengin bir konumda olabilirler.” diyerek durumu açıkladı.

Teknoloji kazandırdı

AA‘nın Bloomberg Billionaires Index verilerine dayandırdığı haberine göre; teknoloji işi ile uğraşan iş adamlarının servetlerinde büyük artış yaşandı. Servetlerinde büyük artış yaşayanlar, özellikle e-ticaret ve otonom sürüş alanlarında faaliyet gösteren iş adamlarından oluşuyor.

Geçen yılın aralık ayından bu yana servetini en çok artıran milyarder, Tesla, Space X ve Neuralink şirketlerinin sahibi Elon Musk oldu. Musk, bir yıllık dönemde servetini 127 milyar dolar artırarak 155 milyar dolara çıkardı.

En zenginler listesinin ilk sırasında yer alan Amazon’un sahibi Jeff Bezos ise servetini yaklaşık 73 milyar dolar artırarak 188 milyar dolara yükseltti.