BölgelerAvro Bölgesi ve Britanya resesyonla karşı karşıya

[:tr]S&P Global Ratings, 2020 yılında Avro Bölgesi ve Britanya'nın resesyonla karşı karşıya kalacaklarını öngördü.[:en] [:]
2020-03-26 12:03

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings, 2020 yılında Avro Bölgesi ve Britanya’nın resesyonla karşı karşıya kalacaklarını öngördü.

S&P bugün yayınladığı raponda, koronavirüs salgınının ekonomik etkilerine bağlı olarak Avrupa’da bu yıl GSYH’nın 420 milyar avro azalmasını, yüzde 2 daralmasını beklediğini bildirdi. 2021 yılında ise en az yüzde 3 toparlanma bekliyor.

S&P Global Ratings Kıdemli Ekonomisti Martion Amiot yaptığı değerlendirmede, “Avro Bölgesi ve Britanya ekonomileri 2020’de yüzde 2 resesyon ile karşı karşıyalar” ifadelerini kullanırken S&P’nin EMEA Baş Ekonomisti Sylvain Broyer de, “Tahminlerimiz için riskler aşağı yönlü. Salgın hali hazırda öngörülenden daha uzun sürebilir ve daha genele yaygın olabilir. Ülkelerin bu salgına şimdi verecekleri yanıtın büyüklüğü ve şekli, salgının ileride kalıcı ekonomik zarar vermesinden kaçınmak için önemli” dedi.

Kaynak: Foreks