Dünya“Türkiye’ye yatırımlara devam”

[:tr]Enerji, altyapı, bankacılık gibi birçok sektörde Türkiye’ye yatırımlarını hız kesmeden sürdüren ve yeni yatırımlarla ilgili araştırmalar yapan Çin’den Türkiye’ye yatırımlara devam mesajı geldi.[:en] [:]
2019-05-29 12:05

Türkiye ile Çin arasında siyasi ilişkilerin gelişmesine paralel olarak, Çin’den Türkiye’ye yatırımlar hızla artıyor. Enerji, altyapı, bankacılık gibi birçok sektörde Türkiye’ye yatırımlarını hız kesmeden sürdüren ve yeni yatırımlarla ilgili araştırmalar yapan Çin’den Türkiye’ye yatırımlara devam mesajı geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı’nda Çin ile Türkiye ilişkilerinden sorumlu genel müdür yardımcısı Qian Minjian, “ICBC Bankası, Türk bankasını satın aldı. Bu da aynı zamanda Çinli firmaların Türk firmalara sıcak baktığını da yansıtıyor. Gitgide daha çok Çinli firma, Türkiye’ye yatırım yapıyor” dedi.

ICBC’nin yatırımı Çinli firmaların Türk firmalara sıcak baktığının göstergesi

Çinli firmaların Türkiye’ye yatırım yapmaya devem ettiğine dikkat çeken Minjian, “Çinli firmalar Türk firmalara sıcak baktıyor. Şöyle düşünüyorum; ikili ilişkilerimiz dostane ve istikrarlı bir şekilde gelişsin. İkili işbirliğimiz tabii ki pürüzsüz bir şekilde ilerleyecektir. Son senelerde Çinli firmalar çok aktif bir şekilde Türkiye’deki ilgili projelere katılıyor. Örneğin, Çinli firmalar Ankara-İstanbul hızlı tren projesinin ikinci etabını, İstanbul Kumport Limanı projesini, İstanbul tren vagonları gibi benzeri projelere katıldı. Bütün bunlar çok başarılı işbirliği örnekleridir; aynı zamanda, iki ülkenin kalkınma stratejilerini uyumlu hale getirirken elde ettiğimiz çok başarılı örnekler ve sonuçlardır.”

Çin, Türkiye’nin üçüncü en büyük ticaret ortağı

Çin Dışişleri Bakanlığı’nda Çin ile Türkiye ilişkilerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Qian Minjian, “Çin, Türkiye’nin üçüncü en büyük ticaret ortağı ve ikinci en büyük ithalat kaynağıdır” dedi ve ekledi:

“Siyaset ve ekonomi alanındaki işbirliğimiz gün geçtikçe artmaktadır. Hem Çin hem Türkiye şimdi daha güçlü hale geliyor ve gelecektir. Türkiye başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin gücü de artıyor. Son senelerde iki tarafın ticaret yapısı daha da gelişti. Gitgide daha çok Çinli firmalar Türkiye’ye yatırım yapıyor. ICBC ve Huawei gibi ünlü firmalar da Türkiye’ye yerleşmiş ve birçok Çinli firma da Türkiye’de kendi merkezini kurmuştur. Son senelerde iki ülke arasındaki ilişkileri genel olarak iyi gelişme eğilimini korumaktadır.”

Kaynak: DHA