DünyaÇin’den ABD’ye vize misillemesi

2020-12-10 12:12

ABD’den Çin’e karşı atılan adımlara karşı Çin’den misilleme

ABD‘de Trump yönetimi Çin’e karşı yaptığı son hamlesinde bir grup Çinli yetkiliye yaptırım açıklamıştı. Buna göre ABD, Hong Kong’a müdahale edildiği gerekçesiyle Çin Ulusal Kongresi üyesi 14 Çinli’ye yaptırım uygulayacak. Yaptırımlar kapsamında 14 Çinli yetkilinin ABD’deki finansal varlıkları dondurulacak ve seyahat kısıtlamaları uygulanacak.

Buna karşılık olarak Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, gazetecilere yaptığı açıklamada Çin’in bazı ABD Kongresi üyeleri, sivil toplum kuruluşları çalışanları ve ailelerine yaptırım uygulayacağını belirtti.

Hua, ABD’li diplomatik pasaport sahiplerine Hong Kong ve Makao’ya vizesiz seyahat kuralını da kaldıracaklarını açıkladı.

Daha önce ne oldu?

ABD, Aralık ayının başında da Çin Komünist Partisi üyelerinin ve ailelerinin vize alma kurallarında düzenlemeye gitmişti. Alınan vizelerin süresini kısaltmış, yeni prosedürlere göre parti üyelerinin ABD’ye tek girişlik bir aylık vize alabileceğini belirtmişti. Daha önceden CCP üyeleri herkes gibi 10 yıl boyunca geçerli ziyaretçi vizesi alabiliyordu.

Trump Hükümeti Hong Kong’a müdahale edildiği gerekçe göstererek Çin Ulusal Kongresi üyesi 14 Çinli’ye yaptırım uygulama kararı aldı. Yaptırımlar kapsamında 14 Çinli yetkilinin ABD’deki finansal varlıklarının dondurulması ve seyahat kısıtlamaları uygulanması öngörülüyor.

Söz konusu yaptırım kararı gerçekleşmeden önce, yaptırım uygulanacağı yönündeki haberleri değerlendiren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD’nin yanlış bir yolda olduğunu ve Çin’in bu karara karşı misilleme yapabileceğini belirtmişti.