DünyaDünyada plastik poşet kullanımı düştü

[:tr] Dünyada poşet kullanımı ne düzeyde? Türkiye’de ve dünyada poşet kullanımına ilişkin verileri derledik.[:]
2019-04-15 13:04

Türkiye’de Sıfır Atık Projesi kapsamında yılbaşından itibaren plastik poşetler satış noktalarında tüketiciye 25 kuruş karşılığında verilmeye başladı. Dünyada poşet kullanımı ne düzeyde? Türkiye’de ve dünyada poşet kullanımına ilişkin verileri derledik.

  • Türkiye’de uygulamanın başlamasıyla 4 günde naylon poşet kullanımının yaklaşık yüzde 50 azaldığı açıklandı. Marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500×350 milimetreden küçük poşetler kapsam dışında bırakıldı. Sıfır Atık Projesi’nin hayata geçirildiği bir yılda ekonomiye 3,5 milyar lira katkı sağlaması bekleniyor.

 

  • Avrupa’da kişi başına yıllık plastik poşet kullanımı miktarının en düşük olduğu ülkeler 4 poşetle Danimarka ve Finlandiya oldu.

 

  • Plastik poşet kullanımının 2002’de vergilendirildiği İrlanda’da bu rakamın 328’den 18’e gerilemesi dikkati çekiyor.

 

  • Almanya’da 2016’da kişi başına yıllık 45 poşet kullanılırken ücretli poşet uygulamasıyla bu rakam 2017’de 29’a düştü. İngiltere’de ücretli poşet uygulamasına geçilmeden önce yılda kişi başına 140 olan plastik poşet tüketimi, geçen yıl sonunda 19 adete geriledi.

 

  • Yunanistan’da uygulamanın yürürlüğe girdiği 2018’de bir önceki yıla göre poşet kullanımında yüzde 85 düşüş gerçekleşti. Türkiye’de ortalama 440 olan kişi başına düşen yıllık plastik poşet kullanımının 2019 sonunda 90’a, 2025’te ise 40’a düşürülmesi hedefleniyor.

 

  • Her yıl dünyada bir trilyondan fazla plastik poşet üretiliyor ve okyanusları yaklaşık 8 milyon metrik ton plastik poşet kirletiyor. Bu geçen her bir dakikada bir kamyon plastik atığın suya boşaltılması anlamına geliyor.