Ekonomi - PolitikJPMorgan ABD tahvil faiz tahminlerini “ticaret savaşı” nedeniyle düşürdü

[:tr]Yıl sonu için 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilleri faiz tahmini önceki seviyesi olan yüzde 2.45'ten yüzde 1.75'e düştü.[:en] [:]
2019-06-04 13:06

JPMorgan Chase & Co., ticaret savaşından kaynaklanan baskıların ABD ekonomik büyümesini düşüreceği ve Fed’in faiz indirimine gitmeye yönelteceği beklentisi ile ABD Hazine tahvil faizlerine ilişkin tahminlerini düşürdü.

JPMorgan analistleri, yıl sonu için 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilleri faiz tahminini önceki seviyesi olan yüzde 2.45’ten yüzde 1.75’e düşürdü. Bu kağıdın faizi Pazartesi günü Londra işlemlerinde yüzde 2.08 seviyesindeydi. Mart ayı için tahmin ise yüzde 1.65

Banka ayrıca 2 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizi tahminini ise Aralık ayı için yüzde 1.40 ve Mart ayı için yüzde 1.30 olarak açıkladı.

Bu projeksiyolar, JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’ın geçen ay faizlerin halihazırda tarihi seviyelerde “aşırı düşük” olduğu ve yüzde 4’ün kötü bir rakam olmadığı yolundaki değerlendirmeleri ile ters düşüyor. Ancak Dimon bu yorumları ticaret savaşına ilişkin gelişmeler olmadan önce yapmıştı.

Bu projeksiyonlar ayrıca, analistlerin yıl sonunda tahvil faizlerinin yüzde 2.80 olacağı şeklindeki tahminde bulundukları Goldman Sachs Group Inc. ile de çelişiyor. Ancak aralarında Jan Hatzius’un da bulunduğu Goldman ekonomistleri, Meksika açıklamasının ardından Cuma günü tahmincilerin Fed’in 2019 yılının ikinci yarısında faiz indirimine gidebileceği şeklindeki tahminlere akın etmesi ile birlikte barajın yıkıldığını belirtti.