Dünyaİngiltere zorlu günlere hazırlıklı mı?

2022-06-27 13:06

İngiltere için tehlike çanları

Financial Times gazetesi, İngiltere'de son dönemde oluşan ekonomik manzaraya ilişkin çarpıcı tespitlerde bulundu. Enflasyonun düşük büyüme ile birleşmesiyle birlikte ülkede zorlu bir sürecin yaklaştığını belirtti. İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) ılımlı faiz oranı artışlarının, ekonomik yavaşlamanın ciddiyetini yansıttığına dikkat çekildi.

Kriz sosyal çatışmayı etkiliyor

Financial Times haberinde, İngiltere'de enerji ve gıda dışındaki malların fiyatının son iki yılda yüzde 8 arttığı ifade edilerek, bu oranın euro bölgesinde sadece yüzde 4,7 olduğu kaydedildi. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), İngiltere'deki enflasyonun gelecek yılın sonunda yüzde 4,7'de kalacağını tahmin ediyor.

Haberde "İngiltere, onlarca yıldır görülmeyen türden bir işçi huzursuzluğuyla boğuşuyor. Bu; demir yollarında, Londra Metrosu ve British Airways'de görülebilir." denildi. "Bunun açıklaması net: Beklenmeyen enflasyon, herkesin telafi etmek istediği kayıpları beraberinde getiriyor. Bu da sosyal çatışmayı tetikliyor." tespiti yapıldı. 

Aynı haberde ayrıca, "Kaçınılmaz olarak, insanlar yaşam standartlarındaki büyük kayıpları telafi etmeye çalışacak. Bu, daha yüksek ücretler için güçlü bir baskı olacağı anlamına geliyor. Bu baskı, İngiltere Merkez Bankası'nın enflasyon hedefini tutturma kabiliyetine veya kararlılığına yönelik artan güven eksikliği ile daha da güçlenecek."