Haber AnalizDünyanın En Büyük Havalimanı “İstanbul”

[:tr]Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük altyapı projelerinden biri olan İstanbul Havalimanı, 29 Ekim 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.[:en]One of the greatest infrastructure projects in the history of the Republic of Turkey, the Istanbul Airport was inaugurated by President Recep Tayyip Erdoğan on October 29, 2018.[:]
2019-01-25 11:01

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük altyapı projeleri arasında gösterilen İstanbul Havalimanı, 29 Ekim 2018 günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

İstanbul Havalimanı’nın inşaatı resmi olarak 4 Mayıs 2015’te başlamıştı, öngörüldüğü üzere 6 etaptan oluşan limanın ilk fazı 42 ay sonra tamamlandı ve ilk uçuş gerçekleşti.

Havalimanının 25 yıllık kira bedeli için gelen en yüksek teklif 22 milyar 152 milyon euro olmuştu. Bu bedele bir de yüzde 18’lik KDV dahil edildiğinde 25 yıllık kira bedeli olarak teklif edilen rakam 26 milyar 139 milyon Euroya ulaşmış olacak. Rakamı teklif eden konsorsiyum ise Limak-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu (OGG)’nca kurulan İstanbul Grand Airport (İGA) olmuştu.

Havalimanı, özel sektör kaynaklarıyla yap-işlet-devret modeliyle yapıldı. İGA’nın Haziran 2016’da yayımladığı rapora göre havalimanı doğrudan ve dolaylı olarak 2025 yılında 194 ila 225 bin kişilik istihdam sağlayacak.

Türkiye’nin milli gelirine de %4,2-%4,9 civarında katkı sağlayacağı öngörülüyor. Tahmin edilen yatırım maliyeti ise 10,25 milyar Euro. Bu anlamda proje, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin tek kalemde yapılan en büyük projesi olma özelliğini taşıyor.

90 metre uzunluğunda olan İstanbul Havalimanı hava trafik kontrol kulesi, Osmanlı Devleti’nden bugüne İstanbul’un simgesi haline gelen ve Türk-İslam tarihinde kültürel öneme sahip olan lale figüründen esinlenerek, dünyanın önde gelen tasarımcılarından Pininfarina ve AECOM tarafından tasarlandı.

Havalimanı kentin kuzeyinde 76,5 milyon metrekarelik bir alana inşa ediliyor. 100 yakın havayolu şirketine ev sahipliği yapıp, 300’den fazla noktaya ulaşım imkanı sunacak.

Hizmete girecek projeler ise şöyle; 6 adet pist, paralel taksi yolları, yaklaşık 6,5 milyon m2 büyüklüğünde apron, VIP, kargo ve genel havacılık terminalleri, devlet konukevi, yeterli kapasiteye sahip açık ve kapalı otoparklar, teknik blok ve kuleler, itfaiye, garaj binaları, kuvvet santralleri ve arıtma-çöp toplama tesisleri gibi tüm havalimanı destek binaları, hastane, otel, ibadethaneler, müze, konferans ve sergi salonları, sosyal tesisler.

Dünyanın tek çatı altındaki en büyük havalimanı terminali olan İstanbul Havalimanı, ilk fazda 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Birbirinden bağımsız operasyon gerçekleştirilebilen 2 adet paralel pisti, kargo şehri, bakım tesisleri, hangarları, genel havacılık ve diğer destek yapıları hizmete sunulacak.

Dünya’nın en büyük Duty Free işletmecisi Heinemann ile Unifree ortaklığı 55,000 metrekarelik alanda dünyaca ünlü markaları ve mağazaları 90 milyon ziyaretçi ile buluşturacak.

Ayrıca İstanbul Havalimanı projesi; yüzde 10’u beyaz yaka, yüzde 90’ı mavi yaka olmak üzere 22.500 kişinin üzerindeki kadrosu, 2.000’i yüksek kapasiteli kamyon olmak üzere, 3.000’in üzerinde ağır makine ekipman filosu ve günlük 1,5 milyon metreküp hafriyat miktarı ile halihazırda dünyanın en büyük şantiyelerinden biri oldu.

Erdoğan’ın ” bir zafer anıtı” olarak nitelendirdiği havalimanının açılışı dünya basınında da oldukça büyük yer etti. Avrupa ve Rus basını Erdoğan’ın İstanbul Havalimanı’nın Asya, Afrika ve Avrupa arasında küresel transfer merkezi haline getirmeyi hedeflediğine dikkat çekti.

Öte yandan havalimanının açılışıyla birlikte hem iç hem de dış basında dünyada yapımı devam eden projelerle karşılaştırmalar yapıldı. Almanya’da inşa süreci 2006 yılında başlayan Berlin Brodenburg Havalimanı 2011’de açılması planlanmıştı. Ancak açılış için öngörülen tarih 2021. Havalimanının faaliyete geçmediği her ayın maliyeti ise 17 milyon Euro olarak hesaplanıyor. Havalimanının açılışının bu denli aksaması 2017 Almanya seçimlerinde de gündem olmuştu. Merkel ise dünyadaki dev projelerin bittiğini belirterek, 2 pistlik Berlin havalimanının inşaat sürecinin bitmeyişine karşı hoşnutsuzluğunu dile getirmişti. 2006 yılında inşası başlayan bu proje sorunsuz ve vaktinde tamamlanabilseydi Avrupa’nın en büyük havalimanı olacaktı.

İstanbul Havalimanı’nın Türkiye’nin jeopolitik konumu gereği de büyük öneme sahip olduğu bir gerçek. Yapılan tahminler, tamamlandığında 200 milyon yolcu ağırlayacak olan havalimanının, Frankfurt ve Dubai Uluslararası Havalimanları gibi seçeneklerin yanında ön plana çıkacağı yönünde. Bu anlamda, İstanbul Havalimanı Türkiye’yi doğu-batı ve kuzey-güney ekseninde dünyanın en önemli transit merkezlerinden birisi haline getirecek bir potansiyel taşıyor.

THY’nin Atatürk Havalimanı’dan 2018 sonuna kadar taşınmasının ardından piste günde 2 bin uçak iniş-kalkış yapabilecek. Açılışın ardından ise havalimanında ilk uçuşlar gerçekleşti. THY iç hatlarda 31 Ekim’de Ankara, 1 Kasım’da Antalya, 2 Kasım’da İzmir’e ilk uçuşu gerçekleştirdi. İlk yurt dışı uçuş ise 1 Kasım’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve 8 Kasım’da Azerbaycan’a yapıldı.

İlgili Yazılar