Site icon Ekonomi Gerçekleri

Rusya ve Türkiye yerli para kullanımını artıracak[:en]Russia and Turkey to increase the usage of local currencies in bilateral trade

Rusya Maliye Bakanlığı, Türkiye ile ulusal para birimleriyle ticaret konusunda anlaşma imzalandığını açıkladı.

Rusya Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye ile Rusya arasındaki ticarette ulusal para birimlerinin kullanımına yönelik 4 Ekim’de anlaşma imzalandığı belirtildi.

Açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Rusya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov arasında imzalanan anlaşmayla iki ülke arasındaki ticarette kademeli olarak ruble ve lira kullanımının artırılacağı kaydedildi.

Anlaşmayla uygun mali piyasa altyapısının oluşturulacağı belirtilen açıklamada, iki ülke para birimlerinin ticari kurumlar nezdindeki cazibesinin de artırılacağına işaret edildi.

Açıklamada, anlaşma sayesinde Türk bankalarının Rusya’nın SWIFT alternatifi SPFS’ye (Mali Mesajlaşma Sistemi) bağlantısının ve Rus MIR kartının Türkiye’de kullanımının genişletileceği bilgisine yer verildi.

Rusya ve Türkiye’nin, ulusal mali mesaj iletim sistemlerinin diğer ülkelere açılabilmesini organize etmeyi de planladığı vurgulanan açıklamada, “Ulusal para birimlerinde likidite sağlama seviyesini arttırmak için iki ülkenin ulusal pazarlarında Rus ve Türk ihraççıların borçlanma senetleri ihraç etme araçları geliştirilecektir. Anlaşmanın imzalanması, Rusya ile Türkiye arasında karşılıklı yarar sağlayan ve adil ticaret ve ekonomik iş birliğinin daha da genişletilmesi ve geliştirilmesi için önemli bir adımdır.” denildi.

Kaynak: NTV[:en]The Ministry of Finance of the Russian Federation announced that an agreement was signed with Turkey on October 4 to increase the usage of local currencies in bilateral trade.

The newly signed agreement between Turkey’s Minister of Treasury and Finance Berat Albayrak and the Russian Minister of Finance and First Deputy Prime Minister Anton Siluanov is expected to bring a gradual increase in the usage of Turkish Lira and Russian Ruble in the two countries bilateral trade.

The announcement indicates that appropriate financial market infrastructure will be developed, and the appeal of the usage of local currencies in business will be increased.

According to the new agreement, the usage of the financial messaging system of the Bank of Russia (SPFS), which is the Russian alternative for SWIFT, and Russia’s MIR cards will be further expanded in Turkey.

The announcement emphasizes foreign expansion plans for Russian and Turkish financial messaging systems. Moreover, it is stated that Russian and Turkish issuers will develop instruments for issuing debt securities in the markets of the two countries to increase liquidity,

The agreement is expected to be a significant step for developing mutually beneficial and equitable results in trade and economic cooperation between the two countries.

Source: AA, Sputnik

Exit mobile version