TürkiyeAlman gazetesi: Türk ekonomi mucizesinin nedenleri

2021-02-24 12:02

Handelsblatt gazetesinden Türkiye ekonomisine övgü

Alman basını Türkiye ekonomisindeki pozitif gelişmelere kayıtsız kalamadı. Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, küresel ekonomiyi etkilemeye devam ediyor. Bir yıldır süren salgında, 2009 küresel krizine göre dört kat daha fazla istihdam kaybı yaşanıyor. Dünyaca ünlü ekonomistlerin yaptıkları açıklamalara göre istihdamda yaşanan derin kriz de etkilerini hissettiriyor. Dünya genelinde birçok ekonomi devi, salgın sürecinde iflas bayrağını çekerken, Türkiye’nin izlediği ekonomik başarı grafiği, yabancı basında ses getirmeye devam ediyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından  da art arda Türkiye ekonomisine ilişkin güven verici açıklamalar gelmeye devam ediyor. Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt, Geçen yılın 3’üncü çeyreğindeki güçlü toparlanmanın ardından pozitif büyüme kaydeden Türkiye ekonomisinin başarısını kaleme alan yeni bir övgü yazısı yayınladı.

Alman gazete Handelsblatt Türkiye ekonomisi
Alman basınından Türkiye ekonomik başarısına övgü

Türkiye ekonomisindeki mucizenin ardındaki nedenler

“Türk Ekonomi Mucizesinin Nedenleri” başlıklı bir analizi manşetinde taşıyan Handelsblatt, Türk ekonomisinin salgın sürecinde gösterdiği başarıdan övgüyle söz etti. Türkiye ekonomisinin, 2020’de büyüyen dünyada üzerindeki birkaç ekonomiden biri olduğunu ifade eden analiz yazısı, Dünya Bankası ve IMF’nin Türkiye’nin büyüme beklentilerini yükselttiği bilgisine de yer verdi. Küresel ekonomide kaydedilen yüzde 4,3’lük düşüş göz önüne alındığında, IMF’nin Türkiye için beklediği yüzde 1,2’lik büyüme küresel ekonomi için olağanüstü bir gelişme. Handelsblatt, kaydedilen pozitif adımların ardındaki nedenleri de kaleme aldı.

Türkiye ekonomisinin, 2020’de büyüyen dünyada üzerindeki birkaç ekonomiden biri olduğunun ifade edildiği analizde, Dünya Bankası ve IMF’nin Türkiye’nin büyüme beklentilerini yükselttiği bilgisine de yer verildi. Küresel ekonomide kaydedilen yüzde 4,3’lük düşüşün göz önüne alındığında, IMF’nin Türkiye için kaydettiği yüzde 1,2’lik büyümenin küresel ekonomi için olağanüstü bir gelişme olduğunu söyleyen Handelsblatt, kaydedilen pozitif adımların ardındaki nedenleri de kaleme aldı. Alman gazete, pozitif büyümenin en büyük nedeninin, Türkiye’nin giderek gelişen potansiyel piyasa hacmi olduğunu da vurguladı.

Alınan önlemlerle ekonomi büyümeye devam etti

Türkiye’nin turizm sektöründeki başarılı adımlarının da büyümedeki payının büyük olduğunun belirtildiği yazıda, salgına rağmen Türkiye’nin aldığı sağlam sağlık önlemlerinin, turizmden gelen gelirleri korumaya yardım ettiği aktarıldı. Gıda sektörünün kapatılmasının, Türk ekonomisini kötü yönde etkilemediği belirtilirken, bu dönemde restoran ve kafeler için geçerli olan uzaktan servis politikasının, işletmeciler için kurtarıcı bir rol üstlendiğinden de bahsedildi.

Türk hükümetinin uyguladığı düşük faiz politikasının da büyüme sürecine katkı sağladığı detayına yer verilirken, Kasım 2020’ye kadar düşük seviye tutulan faiz oranının şirketleri yatırım yapmaya teşvik ettiğinin altı çizildi.