TürkiyeDış borçlanma maliyetleri düşerken Türk bankaları da rahat nefes alıyor

[:tr]Sendikasyon maliyetleri düşmeye başladı.[:en] [:]
2019-09-30 15:09

Bankaların yurtdışından temin ettikleri sendikasyon kredilerinin faizleri 20-25 baz puan düştü. Bunun bankaların kârlarını olumlu etkilemesi bekleniyor.

Bankaların kredilerini finanse ettiği önemli kaynakları arasında yurtdışından temin edilen sendikasyon kredileri de var. Bankaların geçen yıl yeniden finanse ettiği sendikasyon kredileri sektöre moral vermişti. Ancak fonlama maliyeti iki katına çıkmıştı. Şimdi ise bu tablonun, tersine döndüğü gözleniyor.

Bankalar, sonbaharda sendikasyonlarını yılbaşındaki seviyelere göre 15-20 baz puan daha düşük maliyetli olarak yenileyecek. Akbank ve Yapı Kredi, yenilenen ilk bankalar olarak öne çıkıyor.

Türk bankaları sendikasyonları ağırlıklı avro olarak temin ediyor. Yabancı bankaların ilgisinin eskiye dönmeye başladığını gören bankalar, sendikasyon kredilerinin maliyetlerindeki düşüşü verdikleri kredilerin faizlerine yansıtıyor.

Gedik Yatırım Araştırma Direktörü Ali Kerim Akkoyunlu, global piyasalarda faizlerin düşmeye başlamasının yabancı para borçlanma faizlerini de aşağıya çektiğini söylüyor. Akkoyunlu, bu nedenle Türk bankalarının yurtdışı borçlanma faizlerinde düşüşler yaşandığını kaydediyor.

Kaynak: Finans Gündem