FinansSwap G-7’den sağlanıyor

[:tr]Japonya ve İngiltere merkez bankalarından 10'ar milyar dolar karşılığı döviz sağlayacağı belirtiliyor.[:en] [:]
2020-05-19 14:05

Ekonomi yönetimi döviz kurlarındaki şoklara karşı ihtiyaç duyduğu yabancı para rezervlerini güçlendirmek için arayışına devam ediyor.

Döviz takası (swap) hattı kurmak için dört ülkeyle görüşen Türkiye’nin iki ülke ile anlaşma sağladığı Japonya ve İngiltere merkez bankalarından 10’ar milyar dolar karşılığı döviz sağlayacağı belirtiliyor.

Japonya ile yapılan anlaşmanın Japon Başbakanı Şinzo Abe ile perşembe günü Başakşehir’deki şehir hastanesinin açılışında açıklanması bekleniyor. Ekonomi çevreleri İngiltere ile swap anlaşmasından da oldukça umutlu. Koronavirüs sonrası döviz likiditesine ihtiyaç duyan gelişmekte olan ülkelere swap hattı açan ABD Merkez Bankası FED bunu Türkiye ile yapmadı.

Bu nedenle G-7 ülkeleri merkez bankaları ile bu para takası hattının kurulması için görümeler sürdüren Türkiye’nin artık sona geldiği ifade ediliyor. Türkiye’nin rezervlerini güçlendirip elini rahatlatmak için başvurduğu swap hattı hikayesi FED ile başladı.

G-7 ile swap görüşmelerinin sürdüğü bilgisini hem Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hem de Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal vermişti.

Türkiye’nin swap anlaşmasıyla ilgili bir süre önce yapılan haberlerde Katar ve Çin’le halihazırda bulunan takas hattının (swap) genişletilmesinin yanı sıra Japonya ve İngiltere ile de yeni hatların kurulması için görüşmelerin sürdüğünü ifade ediliyordu.

Kaynak: HT