Türkiyeİsviçreli şirketler yeni yatırımlar için Türkiye’ye geliyor

2021-11-29 10:11

İsviçreli şirketler yatırım için Türkiye'de

İsviçreli şirketler Türkiye'ye ilk olarak 1930 yılında yatırım yapmaya başladı. Daha sonraki deönemlerde gelişen iş birlikleri ile iki ülke birbirine ekonomik ortak oldu. Türkiye'deki yatırımcılar arasında İsviçre 6. sırada. İsviçre'nin Ankara Büyükelçisi Jean Daniel Ruch, Türkiye ile İsviçre arasındaki ekonomik ilişkilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İsviçra'nin, Türkiye'de büyük bir yatırımcı olduğunun altını çizdi. Ruch, Türkiye'de yatırım yapılabilecek yüksek potansiyelli alanlara da dikkat çekti.

Yatırım için ilgi çeken sektörler hangileri?

Yatırım için düşünülen sektörlerden ilki sağlık, diğeri de büyük inşaat projeleri. İsviçre şirketleri ile Türk müteahhitler arasında çok güzel iş birliği örnekleri var. Bu konuda görüşmeler devam ediyor. Bu alanda umut verici iş birlikleri söz konusu. Hem Türkiye'de hem İsviçre'de bu tür projelerin olmasını bekliyoruz. Altyapı dendiğinde akla Türkiye geliyor. İsviçre şirketleri de bu bağlamda Türk şirketleriyle iş birliği yapmaya çok istekli. Çin'deki yatırımların Avrupa'ya kaydığına dair "hikayelerin" gerçeği yansıtmadığını söyleyen Ruch, "Geçen hafta İsviçreli yatırımcılarla Çin piyasası konusunu konuştum. Çin piyasasının hala çok karlı olduğunu söylediler. Fakat Türkiye'de yeni yatırımlar olabilir. Çünkü ulaştırma ve taşıma fiyatları çok yüksek" dedi.

Ruch aynı zamanda, "Türkiye'nin nüfusu da çok önemli. Türkiye'de oldukça genç, yetenekli ve becerikli büyük bir girişimciler havuzu var. Türkiye'deki görevim esnasında, ülkemdeki muhtemel yatırımcıları bu konulardan haberdar etmek isterim. İsviçre'deki muhtemel yatırımcıların Türkiye'ye gelip burayı görmesini isterim. Buradaki inovasyon ve özellikle yüksek teknoloji alanını keşfetsinler. Çünkü Türkiye'de genç girişimcilerle tanıştım, çoğu zaten çok başarılı. Yüksek teknoloji, inovasyon ve dijitalleşme alanında başka fırsatların olabileceğini düşünüyoruz. Bunlar hem bizim şirketlerimiz hem de Türkiye için çok karlı olabilir." açıklamasında bulundu.

İsviçre merkezli ilaç firması Novartis, Türkiye'de geçen yıl GSMH'ye 359 milyon dolar katkıda bulunurken, şirketin toplam "sosyal etkisi" ise 2,3 milyar dolar oldu.