TürkiyeKur normalleşti, teknik durgunluktan çıkıldı

[:tr]"Döviz kazandırıcı faaliyetler ve turizm çok iyi gidiyor. Geleceğe daha umutlu bakıyoruz"[:en] [:]
2019-11-28 14:11

Ekonominin hızla toparlandığı ve tekrar büyüme döneminin başladığına ilişkin en güçlü sinyallerden biri dün Türkiye’nin en önemli finans kuruluşlarından biri olan İş Bankası’ndan geldi.

Türkiye ekonomisinin geçen yılın ağustos ayından bu yana beklenenden hızlı toparlandığını söyleyen İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, teknik resesyondan çıkıldığını ve müstakil çeyrekler bazında yeniden büyüme performansı görüldüğüne dikkat çekti.

 

Bali, “Bu, arzu ettiğimiz düzeyde Türkiye’nin potansiyel büyüme oranına yakınsayan bir şey değildi. Aynı zamanda yeniden dengelenme süreciydi. Dolayısıyla bir miktar istikrarlı tablodan sonra ihtiyaçlarımızı karşılayacak büyümeleri hedeflemek lazım”dedi.

Yüzde 20’lerin üzerine çıkmış enflasyon oranının ve çok sert yükselerek mali bünyede hasarlar oluşturan kur seviyesinin normalize edildiğini vurgulayan Bali, bütün bunların en fazla bir yılı biraz aşkın süre içinde yapıldığını hatırlattı. Bali, “Bu gelişme Türkiye’nin dinamik, tecrübeli bütün kesimleriyle birlikte yürüttüğü politikaların sonucu oldu” dedi.

Bali, Türkiye ekonomisinin biraz altta bile olsa bir dengeye geldiğini belirtti. Geçen yıl yaşanılan bazı ekonomik, jeopolitik ve uluslararası ilişkilerdeki sıkıntıların şu anda aynı derecede sorun yaratmadığına işaret eden Bali, bunun kur ve faiz üzerinde sorun teşkil etmediğini bildirdi.

Bali, buradan dengenin bir şekilde tesis edilebildiğinin anlaşıldığını ifade ederek, şöyle konuştu: “Örneğin, benzer tartışmalar ya da hiç arzu edilmeyen beyanatlar oluyor ama bunlar geçen yıl ciddi şekilde kırılganlıklar yaratırken, bu sene onların çok önemli bir sonucunun olamadığını görüyoruz. Bu, ekonominin dirençlerinin tekrar yerine geldiğini, kazanıldığını gösteriyor. Siyasi, ekonomik ve jeopolitik konjonktür de iyileşme içinde olursa hepsi birbirini destekler. Döviz kazandırıcı faaliyetler ve turizm çok iyi gidiyor. Geleceğe daha umutlu bakıyoruz.”

Geçmişteki ilişkilerin aynen sürdüğüne dikkati çeken Bali,  “Bazı dış kaynak temininde daha düşük tutarlarla yenilemeler yaptıysak bu yapamadığımızdan değil, içeride yeteri kadar onu kullanacak talebin canlanmamış olmasındandı. Bunların hepsi bir dengelenme anlamına geliyor. Dolayısıyla yurtdışı bakışının da dönem içinde farklı bir noktaya geldiğini görüyoruz. Büyüme tahminlerini birçok kuruluş pozitif yönde revize ediyor. Bu, ekonominin daha farklı bir faza girme imkanının olduğunu gösteriyor” dedi.

Kaynak: Hürriyet