TürkiyeKüresel ekonomiyi tehdit eden virüs, Türkiye ekonomisini nasıl etkileyecek?

[:tr]Mobilyacılar en az 1 milyar dolarlık ek ihracat beklerken, Çin’e gidecek alım heyetleri de rotayı Türkiye’ye çevirdi.[:en] [:]
2020-02-06 12:02

Çin’de ortaya çıkan ve şu ana kadar 491 kişinin ölümüne neden olan koronavirüs, ekonomide de dengeleri değiştiriyor. Havayolundan mobilyaya, tekstilden demir çeliğe kadar birçok sektörde üretim ile tedarik zincirinde kartlar yeniden dağıtılıyor.

Dünya genelinde milyonlarca firmanın tedarikçisini barındıran Çin’in üretimindeki azalma ve fabrikaların kapalı olmasının Türkiye’ye olumlu yansıması bekleniyor.

Virüsün Çin ekonomisinde yaratacağı daralmanın dünyaya etkisini araştıran ING, çarpıcı sonuçlara ulaştı. Araştırmaya göre, Çin ekonomisindeki yüzde 1’lik daralmadan olumlu etkilenecek tek ülke Türkiye olacak.

Çin’deki yüzde 1 daralma Türkiye’de yüzde 0,1 büyümeye neden olacak. Çin ekonomisinde virüs nedeniyle yüzde 1’lik bir daralma olması halinde ticaret bağlantılarının en yüksek olduğu Asya Pasifik bölgesi en çok etkilenecek yerler arasında. Çin’in dünyada en büyük ihracatçı konumunda olduğu bazı alanlarda da Türkiye’nin öne çıkabileceği belirtiliyor.

Özellikle tekstil, mobilya, demir-çelik ve meyve-sebze sektörlerinde talebin Türkiye’ye kayabileceği vurgulanıyor. Koronavirüs sonrası Çin’den sebze ve meyve alımını azaltan Rusya, yeni rotasını Türkiye ve Fas’a çevirirken, mobilya sektörü ek siparişlerin katkısının 1 milyar dolar olacağını tahmin ediyor. Tekstilde de yüzde 1’lik siparişin 1.5 milyar dolar katkı sağlayabileceği belirtiliyor. Çin’de üretimin durması züccaciye gibi bazı sektörlerde ise yerli üretimi artıracak.

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı (ÇCSİB) Erdem Çenesiz, Türkiye’nin bu krizden avantajlı çıkacağını belirterek, “Çin’den ithalat yapan ülkeler için Türkiye alternatif ülke konumuna gelebilecek ve Çin ile rekabet eden sektörlerimiz lehine olumlu gelişmeler yaşanacaktır” diye konuştu.

Küresel emtia piyasasının en büyük oyuncusu olan Çin ekonomisindeki yavaşlamanın etkisiyle petrol fiyatları da düşüyor. 20 Ocak’tan bu yana petrol fiyatlarında yüzde 15 düşüş yaşandı. Petrol fiyatlarında yaşanan her 6 dolarlık düşüş Türkiye’nin cari açığını 1 milyar dolar azaltıyor.

Kaynak: Sabah