Haber AnalizTeknolojiTürkiyeOyun sektörü roketleri ateşledi

2022-01-18 14:01

Türk oyun şirketi Spyke Games’e 55 milyon dolarlık yatırım 


Türk oyun şirketleri yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam ediyor. Spyke Games, Griffin Gaming Partners liderliğinde 55 milyon dolarlık tohum yatırım aldığını açıkladı. Spyke Games alınan 55 milyon dolarlık yatırım, girişimin ekibini büyütmesinin yanı sıra oyununun lansman ve geliştirme faaliyetleri için kullanacak. Önümüzdeki aylarda ekibin artırılması hedefleniyor. Spyke Games'in hali hazırda 30 kişilik bir ekibi var.


Geçtiğimiz yıllarda da önemli yatırımlar gerçekleşmişti

 

Dünyanın önde gelen oyun gruplarından ABD merkezli Zynga, 2019’da kurulan mobil oyun şirketi Zerosum'u satın aldı. En önemli yatırımcı pozisyonunda olan ABD’li Zynga önce Türk oyun şirketi Peak Games’in bir birimini 100 milyon dolara, geri kalan bölümlerini de 1,8 milyar dolara, sonrasında Gram Games’i 250 milyon dolara, ardından da bir diğer önemli oyuncu Rollic Games’in yüzde 80’ini 168 milyon dolara satın alarak bünyesine katmıştı. Zynga'nın ana hissedarı olduğu Rollic Games Oyun Yazılım ve Pazarlama şirketi, Türk firması Forgerhero Yazılım ve iştiraki ByteTyper firmalarını bünyesine katmak üzere çalışmalar yürütüyor. Anlaşma sağlanırsa, ABD’li Zynga, Türkiye’deki yatırımlarına bir yenisini daha ekleyecek, Türk oyun pazarının en önemli oyuncularından biri haline gelecek. ABD'li Zynga şu ana kadar 2,3 milyar dolarlık satın alma gerçekleştirdi.


“Türk oyun sektörü her geçen gün büyümeye devam ediyor.”


Spyke Games, 2021 yılının Şubat ayında Griffin Gaming Partners'tan 25 milyon dolar değerleme üzerinden 5 milyon dolar tohum öncesi yatırım almıştı. Şirket, Android ve iOS için ilk oyunu olan Royal Riches’i birkaç ay önce piyasaya sunmuştu. Griffin’in önceki yatırımları içerisinde Discord, AppLoving, N3twork ve Skillz gibi mobil oyun sektörü ile ilgili girişimler bulunuyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konu hakkında yaptığı açıklamada, “Geliştirdikleri oyunları milyarlarca insanın oynadığı Türk oyun sektörü her geçen gün büyümeye devam ediyor. Girişimcilik ve yenilikçilik ekosistemimiz için gurur verici.” ifadelerini kullandı.