TürkiyeÖzel sektöre istihdam desteği devam ediyor

[:tr]"Devletin işverene istihdam sağlaması için verdiği destek 2019 yılında da devam ediyor. İşte devletin işverene işçi alımında sağladığı 6 önemli destek."[:en]Governmental support for employers continues in 2019 to create new jobs. Here are 6 significant ways in which the government supports employment in Turkey.[:]
2019-03-29 9:03

Devletin işverene istihdam sağlaması için verdiği destek 2019 yılında da devam ediyor. İşte devletin işverene işçi alımında sağladığı 6 önemli destek.

  • İlk defa işe alınacak her işçinin, asgari ücret üzerinden tüm sigorta ve vergi giderlerini iki yıl boyunca devlet sağlayacak.
  • Daha önce sadece brüt asgari ücret üzerinden verilen destek bu yıl ilk kez prime esas kazanç üzerinden verilecek. Böylece teşvik miktarı 1000 lira sınırını geçerek 2 bin liraya kadar çıkacak.
  • Geçen sene 9 ay uygulanan asgari ücret desteği bu yıl tüm yıl boyunca uygulanacak. Tüm işverenler sigorta pirim teşvikleri kapsamında 5 puan indirimden faydalanabilecek.
  • İmalat ve bilişim harici sektörlerde ise ilave istihdam edilecek her bir çalışanın sigorta primleri ve vergisi 2017’de olduğu gibi 2018’de de asgari ücret üzerinden ödenmeye devam edilecek. Böylece işveren sadece net asgari ücreti öderken kalan tüm maliyetleri devlet karşılamış olacak.
  • 18-25 yaş arası genç, kadın ve engelliye teşvikten 18 ay yararlanabilme imkânı getirildi. Bu teşvikler 31 Aralık 2020’ye kadar devam edecek.
  • 1 ila 3 arasında çalışanı olan imalat işyerlerinin 2018’de mevcut çalışan sayılarına ek olarak ilave istihdam ettikleri 18-25 yaş grubundaki gençlerin ücret ve sosyal güvenlik primleri ve vergileri bir ay işveren, bir ay devlet tarafından ödenecek. Böylece küçük işyerleri yeni aldıkları elemana yıl boyunca sadece 6 ay maaş ödemiş olacak.