Savunma EndüstrisiBayraktar TB2 Etiyopya’da da kazananı belirledi

2021-12-22 15:12

New York Times: Etiyopya'da Bayraktar TB2 detayı

The New York Times gazetesi Etiyopya'daki iç savaşta Bayraktar TB2 detayına dikkat çekti. Etiyopya'da merkezi hükümete karşı isyan başlatan Tigray Halk Kurtuluş Cephesi, SİHA'larla mücadele edemeyince geri çekilme kararı aldı. Etiyopya'da merkezi hükümete karşı isyan başlatan Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) Başkanı Debretsion Gebremichael, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gutterres'e bir mektup göndererek barış için birliklerine geri çekilmeleri çağrısı yaptığını açıkladı. 13 aylık savaşta yeni bir dönüm noktası yaşandı.

Geri çekildiler

TPLF Sözcüsü Getachew Reda da birliklerin, Amhara ve Afar bölgelerinden çekildiğini duyurdu. BM, 17 Aralık'ta Etiyopya'daki tüm taraflara, sivilleri korumak ve insan hakları ihlallerine son vermek için derhal harekete geçme çağrısı yapmıştı. Kuzeydeki isyancıların Tigray'dan sonra Amhara ve Afar eyaletlerine saldırması sonrası insani kriz daha da derinleşmişti. Etiyopya ordusu, TPLF'in işgal ettiği pek çok bölgeyi geri almaya başlamıştı.

New York Times gazetesi dönüm noktasının perde arkasını yazdı. 'Yabancı silahlı insansız hava araçları Etiyopya iç savaşında sonucu belirledi' başlığını kullandı. Gazetenin haberine göre, Nobel ödüllü Abiy Ahmed askerlerini 'kahraman' olarak selamlarken savaşın kaderini değiştiren gerçek kahramanların Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve İran'dan alınan İHA'lar olduğu ifade edildi.

Haberde, bir çok ülkenin ilgisini çeken Bayraktar TB2'lerin Libya ve Dağlık Karabağ'da olduğu gibi Etiyopya'da da kazanananı belirlediği ifade edildi. Bayraktar TB2 SİHA'lar Addis Ababa'ya giden otoyaldaki isyancıları ve onlara destek veren ikmal konvoylarını art arda vurduğu belirtilen haberde, New York Times'a konuşan isyancı liderlerden Tsadkan Gebretensae, "Bir keresinde gökyüzünde 10 SİHA vardı. Etkisini hayal edin, kolay hedef olduk" dedi.

İlgili Yazılar