Savunma EndüstrisiDrone Wars: Avrupalılar uyudukları için utanıyor olmalı

2021-07-07 14:07

Türk S/İHA'ları Avrupalılar için örnek

İngiltere merkezli "Drone Wars" isimli savunma sanayi haber platformunda, "Türk yapımı insansız hava araçları kendilerini sahada kanıtladı", "Türkiye artık insansız hava aracı piyasasında lider olma yolunda" ve "Türkiye insansız hava aracı alanında süper güç olma yolundayken, Avrupalılar, uyuyor olmaktan utanıyor olmalılar" denildi.  değerlendirmelerinin bulunduğu analiz yazısı yayınlandı. Analizde Türkiye'nin, insansız hava aracı sektöründeki ABD ve İsrail tekelini yıktığı açıklaması yapıldı. Yazıda Bayraktar TB2 örnek gösterilip Libya'da, Suriye'de ve Dağlık Karabağ'daki üstün başarının altı çizildi. Bu durumun aksine yapılan bazı yorumlara rağmen Türkiye'nin insansız hava aracı sektöründe önemli bir oyuncu konumuna yükseldiği vurgulandı. Ayrıca Türkiye'nin bu başarısının İngiltere'nin de dikkatini çektiği belirtildi.

TB2 ve S/İHA'lar kendini kanıtlamış makinalar

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'ın hazırladığı Drone Wars raporunda Bayraktar TB2'leri örnek gösterdiği hatırlatıldı. Türkiye’nin dünya pazarındaki prestijli itibarının bir başka nedeni de ürünlerinin savaş alanında yüksek profilli başarılar elde etmesi. TB2 ve diğer S/İHA’ların artık savaşta kanıtlanmış makineler olduğu konusunda yaygın bir kabul var. Türkiye, küresel drone endüstrisinde bir prestij elde etti. Türkiye’nin, giderek artan sayıda ölümcül insansız hava aracı kapasitesi var. Türkiye, üretim hattından çıkan yeni nesil silahlı insansız hava araçlarıyla artık sadece küresel pazarı takip etmeyi değil, ona liderlik etmeyi amaçlıyor.

Haberde Amerikan yapımı İHA'ları satın almak istemeyen ülkelerin alternatif olarak sadece Çin'e değil, Türkiye'ye de sipariş verdiği bildirildi. Azerbaycan, Katar ve Ukrayna'nın halihazırda TB2 SİHA'lara sahip olduğu ifade edilirken, sıradaki müşterilerin Fas, Polonya ve Arnavutluk olduğuna dikkat çekildi.

İlgili Yazılar