Savunma EndüstrisiFAZ: Türk SİHA’ları Alman ordusunu önlem almaya zorladı

2021-04-08 14:04

FAZ gündemine önce TOGG'u aldı şimdi de SİHA'ları

Almanya'nın günlük gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Türkiye'nin Otomobili (TOGG) hakkında övgü dolu bir yazı yayınlamıştı. Şimdi de Türkiye'nin SİHA'larını konu alan bir haber yayınladı. Azerbaycan tarafından kullanılan Türk SİHA'larının, 190'dan fazla Ermeni tankını ve zırhlı aracını imha etmesiyle ilgili haberlerin Alman ordusunda şoka neden olduğunu yazdı.  FAZ'daki makalede, Türk SİHA'larının Azerbaycan'daki başarılarının Alman ordusunu önlem almaya zorladığı ifade edildi. Savunma Bakanlığının, Alman ordusunun hava savunma sisteminin SİHA'ları önleme konusunda yetersiz olduğunu kabul ettiği de vurgulandı.

Almanya önlem hazırldığında

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer'in bu sıkıntıyı aşmak için bir bütün olarak hava savunma sistemini yeniden tasarlamak üzere birtakım öneriler hazırladığı kaydedildi. Almanya'nın 2013 yılında hava savunma sistemine ihtiyaç görmediği için herhangi bir modernizasyona gitmediği belirtilen FAZ makalesinde, "Şimdi, SİHA saldırılarının tehdidi nedeniyle acilen hava savunma sisteminin değiştirilmesine ihtiyacı var. Silahlı kuvvetler mükemmel durumda değil. Ancak Alman ordusunun SİHA saldırılarına karşı neredeyse savunmasız olduğunun kabulü sürpriz oldu." ifadeleri kullanıldı.

Makalede, çatışmalar sırasında İsrail ve Türkiye tarafından üretilen Azerbaycan SİHA'ların 190'dan fazla Ermeni tankını ve zırhlı aracını imha ettiği anlatıldı. Ermeni askerleri saldırılara karşı savunmasız oldukları için morallerini bozdu. "Bununla ilgili haberler, Alman ordusunda şoka neden olmuştu." değerlendirmesinde bulunuldu.

Makalede Almanya'da Amerikan Patriot Bataryası bulunduğu ancak bunların hızlı bir şekilde modernize edilmesi gerektiği vurgulanırken bunun da 600 milyon avro maliyeti olacağının hesaplandığı belirtildi.

Ayrıca şu anda Savunma Bakanlığının 13 milyar avroyu aşan bir değere sahip olan modern bir Alman hava savunma sistemi (TLVS) için planları olduğu kaydedildi.

ABD'li siyasetçi de SİHA'ları övdü

ABD'li siyaset kuramcısı Francis Fukuyama, Türk SİHA'larının bölgesinde yarattığı güçlü etkilerden "American Purpose" dergisinde yayımlanan "Orta Doğu'da homurdanmak" başlıklı makalesinde övgüyle bahsetti. Türk SİHA'larının performansının etkileyici olduğuna dikkati çeken Amerikalı siyaset bilimci, "Son Türk drone'ları oldukça etkileyici; örneğin TB2 24 saat havada kalabiliyor ve hem keşif hem de saldırı görevlerini ifa edebiliyor." değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'nin silahlı drone'larını ilk kez kapsamlı şekilde Mart 2020'de Suriye'de 36 Türk askerinin şehit edildiği saldırının ardından kullandığını ifade eden Fukuyama, hava savunma sistemi dahil bölgedeki tüm Suriye askeri unsurlarının SİHA'larla tamamen yok edildiğini hatırlattı. Ardından önce Libya'da, sonra da Dağlık Karabağ bölgesinde kullanılan Türk SİHA'larının sahadaki başarısının şaşırtıcı olduğunu belirten Fukuyama, söz konusu hava araçlarının özellikle Ermenistan askeri unsurlarına verdiği zararın dikkat çekici olduğunu belirtti. 

İlgili Yazılar