Savunma EndüstrisiForbes: Türkiye, dünyanın ilk İHA gemisine sahip olabilir

2021-05-11 14:05

Forbes: İşte karşınızda Türk Donanmasının İHA gemisi

Türkiye'nin savunma sanayii alanındaki atılımları gündemden düşmüyor. İnsansız hava araçları (İHA) ile adından söz ettiren Türkiye, uluslararası basının gündeminden düşmüyor. ABD merkezli Forbes dergisinin, "İşte karşınızda Türk Donanmasının İHA gemisi" başlıklı haberinde, Türk endüstrisinin gemilerden sabit kanatlı insansız hava araçları fırlatmanın etkili bir yolunu bulmuş gibi göründüğü aktarıldı.

Dünyanın ilk İHA gemisine dönüştürülebilir

Forbes dergisinde yer alan haberde, "Bu basit yöntem, Türk donanmasının yeni saldırı gemisi TCG Anadolu'yu dünyanın ilk gerçek insansız hava aracı gemisine dönüştürmesine yardımcı olabilir." denildi.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar'ın, geçen hafta katıldığı Havacılık ve Uzay Zirvesi’nde ilk Anadolu amfibi hücum gemisine konuşlu Bayraktar TB3 S/İHA'nın görüntüsünü paylaştığı anımsatıldı.

Projeyi gösteren Bayraktar, "Sedef Tersanesi tarafından üretimi yapılan Anadolu havuzlu çıkarma gemimizdeki Bayraktar TB3’ün iniş ve kalkış konseptini gösteren bir resim. Deniz Kuvvetlerimize önemli katkı sunacağını değerlendiriyorum." ifadelerini kullanmıştı.

Gemideki pistin orta hattında bir vinç ve makara görülüyor. Kablonun rampa boyunca, güvertede İHA'nın fırlatılmaya hazır olduğu noktaya kadar uzandığı kaydedildi.

Vincin muhtemelen İHA'yı güverte boyunca ve rampadan yukarı sürükleyeceği, uçuşun bu şekilde gerçekleşeceği bilgisi paylaşıldı. Fırlatma sisteminin, sadeliği ile dikkat çektiği aktarıldı.

Öte yandan, TCG Anadolu'nun birkaç değişiklikle Bayraktar TB2/3 ve helikopterlerden oluşan filoya ev sahipliği yapabileceği bilgisi paylaşıldı.

Robotik hava seferberliğinin denizden yapıldığını hayal edin

Aynı haberde, "Geçen sonbaharda Ermenistan ile Azerbaycan arasında kısa süreli savaş sırasında Azerbaycan’ın TB2'leri ve diğer insansız hava araçları yüzlerce Ermeni tankını, savaş araçlarını, topçu silahlarını ve hava savunma sistemlerini imha etti. Aynı tür robotik hava seferberliğinin denizdeki bir platformdan yapıldığını hayal edin." denildi.

İnşasının son aşamasında olduğu belirtilen Anadolu gemisinin, 2022'de filoya katılabileceği kaydedildi.

İlgili Yazılar