Savunma EndüstrisiTürk İHA’larına karşı çaresiz olduklarını kabul ettiler

2021-06-14 14:06

Türk İHA'larına Yunan hayranlığı

Türk yapımı İHA'lar ve SİHA'lar, ülke sınırları dışında gerçekleştirdiği operasyonlarda aldıkları başarılar ve ihracata yaptıkları katkıyla son yıllarda adından sık sık söz ettiriyor. Yerli İHA ve SİHA'lar Yunanistan'ı da oldukça endişelendiriyor. İnsansız hava araçları, 2018 yılından bu yana Ege, Akdeniz ve Meriç semalarında keşif ve gözetleme faaliyetlerine devam ediyor. Yunan kurmaylar, ilk kez 2018’de Rodos Adası açıklarında uçan Türk İHA’larının faaliyetlerini sınırlandırabilmek için uğraşıyor.

Yunan basını Türk İHA'larını gündemine taşıdı

Yunan basınından Real gazetesi, Atina yönetiminin Türk İHA'larına karşı çözüm arandığı ancak çaresizlik içinde olduğunu aktardı. Haberde, "Durum kontrolümüzden çıktı. Türk İHA'larıyla nasıl başa çıkacağız. Bazıları, Yunanistan'ın ilk andan itibaren tepki göstermesi gerektiğini söylüyor. Sorun önemli ve çözülmeli." denildi.  Yunanistan'ın insansız hava aracı üretimi konusunda ilerleme kaydedemediğine dikkat çekilerek, "Türkiye, 20 yıldır İHA teknolojisine yatırım yapıyor. Bu teknolojinin askeri çatışmalardaki önemi Libya ve Karabağ'da kanıtlandı." denildi.

Yine geçtiğimiz günlerde Yunan basınında yer alan haberlerde, Türk SİHA'larından "ucuz ve ölümcül" şeklinde bahsedilmiş, Bayraktar TB2'lerin Yunanistan'a karşı kullanılıp kullanılmayacağına dair bir işaretin bulunmadığı belirtilmişti. Yunanistan, askeri alanda Fransa'dan fırkateynler ve savaş uçakları alarak uluslararası ittifaklar oluşturmaya çalışıyor.

Atina yönetiminin, ABD'den F-35 savaş uçaklarına da talip olduğu biliniyor.

İlgili Yazılar