SektörlerDream Games Türkiye’nin yeni Unicorn’u

2021-07-01 10:07

Dream Games Turcon oldu

Peak Games’in yolundan giden bir diğer şirket Dream Games oldu. Mobil oyunlar popülerliğini gün geçtikçe artırıyor. Neredeyse akıllı cihaza sahip olmayan kimse kalmadı. Telefonlarında, tabletlerinde herkesin 1 ya da 2 oyun muhakkak bulunuyor. Bu oyunların geliştiricileri her yıl milyarlarca dolar kazanırken, sektör de büyük bir hızla büyüyor. Türkiye'de Bilgisayar oyunu pazarındansa mobil oyun pazarı çok daha başarılı. Ülke, irili ufaklı pek çok geliştirici stüdyoya sahip. Geçtiğimiz yıllarda 8 milyar dolara Zynga’ya satılan Peak Games de bunun en büyük örneği. Şimdi de popüler mobil oyunlarıyla adını duyuran Dream Games aynı yoldan devam ediyor. Şirketin değeri 1 milyar doları geçti.

Dream Games geniş kitlelere hitap ediyor

Dream Games, 2019’da kurulan bir mobil oyun şirketi. Özellikle Royal Match ile tanınan stüdyo, Candy Crush temasındaki oyunuyla geniş kitlelere hitap ediyor. Peak Games‘in tam 1.8 milyar dolara Zynga’ya satışı sonrası Türk oyun sektöründe diğer şirketlerin adeta yolu açıldı. Yabancı yatırımcılar dikkatini yerli oyun şirketlerine vermesine neden oldu. Bu nedenle pek çok yatırımcısının ilgisini çeken Dream Games, Index Ventures ve Makers Fund gibi büyük yatırımcılardan 155 milyon dolar yatırım topladı. Aynı zamanda Balderton Capital, IVP ve Kora da bu yatırımcılar arasındaki yerini aldı. Bu durum şirketin piyasa değerinde ciddi bir yükselmeye neden oldu. 1 milyar dolar barajını aşan şirket, ülkemizden çıkan birkaç Unicorn arasına adını yazdırdı. Oyun sektöründe de ikinci oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, 2023'e kadar 10 "Turcorn" çıkarma hedefine bir basamak daha ilerlediklerini söyledi.

Bakan Varank, paylaşımında, "155 milyon dolar yatırım alarak 1 milyar dolar üzerinde değerlemeye ulaşan Dream Games, Türkiye'nin yeni Turcon'u oldu" dedi.