TürkiyeTürkiye’den Volkswagen’i cezbedecek teşvik

[:tr]En az 100 bin adetlik kapasiteye ulaşan firmalara, kapasitenin yüzde 15’i kadar gümrüksüz otomobil ithalat izni verildi. [:en] [:]
2019-08-08 12:08

Hükümet yeni otomobil fabrikası yatırımı çekmek, mevcutları da büyütmek için ek hamleler yapmaya başladı.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ve yatırımlarda devlet yardımları hakkında değişiklik yapılmasını öngören Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle, Türkiye’de yeni yatırım yapacak ya da yatırım kapasitesini genişletecek otomotiv firmalarına yeni teşvikler sağlandı.

“Volkswagen için özel teşvik” olarak algılanan bu yasa aslında yeni değil.

15 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe giren ve o dönem Hyundai’nin yararlandığı yasada bazı değişiklikler içeren 7 Ağustos 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararının 6’ncı maddesine göre Türkiye’de 100 bin adet kapasiteli yeni otomobil fabrikası kuran veya mevut yatırımını en az 100 bin adet artıran yatırımcılara verilen destekler devam edecek.

2012’de çıkan yasada bahsedilen şartlara uyan yatırımcılar için gümrüksüz ithalat kapsamına A, B, C segmenti otomobiler girerken, dünkü değişiklikle motor silindir hacmi 1.600 cm3’e kadar olan otomobiller Gümrük Vergisi ödemeden ithal edebilecek. Ayrıca gümrüksüz ithalat izni teşvik belgesinde kayıtlı sabit yatırım tutarının yüzde 20’sinin gerçekleştirilmesini müteakip, yatırım süresi içerişinde olmak kaydıyla yapılabilecek.

Yasaya hibrit ya da elektrikli otomobil üretimine yönelik yatırımlarda ise izin verilen toplam ithalat miktarının azami yüzde 10’una kadar, motor silindir hacmi 2500 cc’ye kadar olan otomobil ithaline izin verileceği maddesi de eklendi.

Kaynak: Hürriyet