TürkiyeVavaCars Türkiye yatırımı 200 milyon dolara ulaşacak

2021-12-16 12:12

VavaCars yatırımını artırıyor

Merkezi Londra'da bulunan ikinci el online araç alım-satım platformu VavaCars'ın Türkiye'ye toplam yatırım tutarı 200 milyon dolara ulaşacak. Gelecek yıl Türkiye'nin en büyük muayene ve araç yenileme merkezlerini açmaya hazırlanan şirket, Ankara, İstanbul ve İzmir'deki IRC (Inspection And Reconditioning Center) yatırımlarıyla muayene ve araç yenileme merkezlerini devreye alacak.

Türkiye, 2. el araç pazarında Avrupa'da dördüncü

VavaCars Üst Yöneticisi (CEO) ve Kurucu Ortağı Lawrence Merritt, ikinci el araç pazarında "anahtar teslim" ve "en güvenilir" işlem platformunu oluşturma hedefiyle yola çıktıklarını belirtti. Türkiye, 50 milyar dolar büyüklüğündeki ikinci el araç pazarıyla Avrupa'da İngiltere, Fransa ve Almanya’nın ardından dördüncü konumda yer alıyor. Türkiye'nin potansiyeli yüksek olarak değerlendiriliyor ve gelecek vaat eden bir pazar olarak görülüyor. Bu nedenlerle VavaCars, 2022'de Türkiye’ye yapacağı yatırımı artırma kararı aldı.

İstihdama katkı sağlanacak

Lawrence Merritt, Türkiye'de öncüsü oldukları bir iş modeliyle hizmet verdiklerini belirterek, müşterilerine, dijitalleşmenin ve teknolojinin tüm imkanlarından yararlanarak üst düzey bir hizmet sunduklarını ifade etti. Merritt, "yeni yatırımımızla genç istihdamına da önemli bir katkı yapacağız. Türkiye, yaş ortalaması 32 olan, değişimi kucaklamaya ve daha iyi bir yaşam sürdürmeye istekli, genç bir nüfusa sahip. Bunların yanı sıra Türkiye'de müşteri bağlılığını sağlamak için harika bir yetenek havuzu olduğunu düşünüyoruz. VavaCars olarak son teknolojilerin kullanıldığı yatırımımızla sektörde katma değer yaratacağız ve genç istihdama katkı sağlayacağız. Şu anda 280 olan çalışan sayımızı gelecek yıl bin kişiye çıkarmayı planlıyoruz." açıklamasında bulundu.