Türkiye

10 yılın en yüksek büyümesi yaşanabilir

10 yılın en yüksek büyümesi Fitch Ratings Türkiye büyüme tahmini

Fitch Ratings Türkiye büyüme beklentisini artırdı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings 2021'de neredeyse son 10 yılın en yüksek büyümesinin yaşanmasının muhtemel olduğunu belirtti. Fitch Ratings, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nun eylül sayısını yayımladı. Küresel ekonominin 2021 yılı büyüme tahmini düşürüldü. Rapora göre, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 6 büyüme gösterecek. Fitch, haziran ayındaki tahmininde küresel ekonominin yüzde 6,3 büyüyeceğini öngörmüştü. Kurum, ABD ve Çin ekonomilerinin bu yılki büyüme performanslarına ilişkin tahminlerini düşürdü. Avro Bölgesi, Türkiye, Polonya, Meksika, Rusya ve Güney Afrika ekonomileri için ise büyüme tahminlerini artırdı.

Türkiye'de 10 yılın en büyük büyümesi

Türkiye'deki ekonomik toparlanmanın devam ettiğine dikkat çekilen raporda, bu yıl neredeyse son 10 yılın en yüksek ekonomik büyümesinin yaşanmasının muhtemel olduğu da belirtildi. Raporda, Türkiye'nin bu yıla ilişkin büyüme tahmini yüzde 9,2'ye çıkarıldı. Fitch, 13 Ağustos'taki Türkiye değerlendirmesinde ülke ekonomisine ilişkin büyüme tahminini yüzde 6,3'ten yüzde 7,9'a yükseltmişti. Fitch Ratings raporunda yüksek frekanslı verilerin ekonomik ivmenin bu yılın 2'nci yarısına kadar devam ettiği belirtildi. Türkiye'deki ekonomik büyümenin 2022'de yüzde 3,5'e gerilemesinin ardından 2023'te yüzde 4,5'e çıkması öngörüldü.

Rapora göre Türkiye'de, mevcut güçlü büyüme oranlarına yükselen enflasyonun eşlik ediyor. Enflasyon yavaşlayacak ancak 2023'e kadar çift hanede kalacak gibi görünüyor. Fitch'in raporunda, Türkiye için yıllık enflasyon tahminleri 2021'de yüzde 17,2, 2022'de yüzde 13,4 ve 2023'de yüzde 10,5 olarak belirlendi.

ABD ve Çin ekonomisi büyüme tahminleri düşürüldü

ABD ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahmini yüzde 6,8'den yüzde 6,2'ye çekildi. Çin ekonomisinin bu yılki büyüme beklentisinin ise yüzde 8,4'ten yüzde 8,2'e düşürüldü. Avro Bölgesi ekonomisi için 2021 yılı büyüme tahmininin yüzde 5'ten yüzde 5,2'ye çıkarıldı. En büyük yukarı yönlü revizyonlar ise Türkiye, Rusya, Polonya ve Güney Afrika'nın aralarında bulunduğu gelişmekte olan ekonomilerde yapıldı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye'nin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 6'ya 2022 yılına ilişkin büyüme beklentisini de 3,6'ya yükseltmişti. Uluslararası yatırım kuruluşları ikinci çeyrekte rekor büyüme gösteren Türkiye için 2021 büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize ettiler. JP Morgan'ın eski tahmini yüzde 6,8 iken yeni tahmini 8,4 oldu. Goldman Sachs da yüzde 7,5 olan eski tahminini yüzde 9,5'e yükseltti.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…