Türkiye

4 Maddede Tersane İstanbul Projesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tersane İstanbul’un temel atma törenini gerçekleştirmişti. “Engeller ve provokasyonlarla dolu bir sürecin ardından bir hayali daha gerçekleştiriyoruz. Tersane İstanbul, şehri çok farklı konuma taşıyacak bir projedir.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı verilerle 4 maddede Tersane İstanbul projesini derledik.

  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınan bilgiye göre, yaklaşık 70 bin metrekarelik eski Haliç Tersanesi’nin bulunduğu alanın 44 bin metrekarelik kısmı bilim merkezi için peyzaj alanı olarak düzenlenecek.

 

  • Yap – İşlet – Devret modeliyle hayata geçecek olan proje kapsamında iki adet yat limanı (70 yat bağlama kapasiteli) ve toplam yatak sayısı 1200 olan üç otel inşa edilecek. 5700 araç kapasiteli kapalı otopark yapılacak. Projeyle 60 bin kişiye istihdam sağlanacak.

 

  • Proje kapsamında Türkiye için çok önemli üç tane müze inşa edilecek. İnşa edilecek müzeler içerisinde, alanında bir ilk olma sıfatı taşıyacak olan Kadın Müzesi de burada inşa edilecek. Üçüncü müze ise yine Türk İslam Eserleri Müzesi olarak inşa edilecek.

 

  • Beyoğlu İlçesi Bedrettin Mahallesi’nde yapılacak projenin mülkiyet hakkı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Bilim merkezi projesinin 3 yılda tamamlanması öngörülüyor. Merkezin yılda 2 milyon ziyaretçiyi ağırlaması hedefleniyor.
Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…