Türkiye

Afrika’nın ünlü ekonomi dergisinden Türk şirketlerine övgü

African Business Dergisi’nde, Türkiye’nin son yıllarda Afrika ülkeleriyle yürüttüğü ekonomik ilişkilere yer verilerek kaydedilen ilerlemeye övgüde bulunuldu.

Dergide Nj Ayuk’un imzasını taşıyan “Türk inşaat şirketleri Afrika’nın ilerlemesine yardımcı oluyor” başlıklı yazıda, Türk şirketlerinin Çin’in ardından kıtada önemli altyapı ve üstyapı işlerine imza atan ülkelerin başında geldiği vurgulandı.

Çin’in Afrika’da yüzlerce milyar dolarlık otoyol, demir yolu inşaatı, liman işletmeciliği ve enerji işleri aldığı hatırlatılan yazıda, kıtanın kalkınma alanındaki ihtiyacını karşılayacak bir başka oyuncunun ise Türkiye olduğuna değinildi.

Türkiye’nin inşaat alanında dünyada ikinci konumda olduğu ve son 30 yılda Orta Doğu ve eski Sovyet ülkeleri ile Rusya ve Suudi Arabistan’a odaklandığına yer verilen yazıda, Afrika’dan alınan toplam işlerin şu anda bunların yalnızca yüzde 3-4‘ünü kapsadığı hatırlatıldı.

Türkiye’nin kıtayla olan ticaretinin 2003 yılında 5,5 milyar dolar iken bugün 23,8 milyar dolara çıkardığı ifade edilen yazıda, Türk Hava Yolları’nın uçtuğu destinasyon sayısını üç katına yükselttiği belirtildi.

Yazıda, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son 10 yılda kilit dış siyaset insiyatiflerinden biri Afrika’yla özellikle de Sahra Altı Afrika’yla ilişkileri geliştirmek oldu. Erdoğan, Türkiye’nin kıtaya verdiği önemi göstermek için onlarca ülkeyi ziyaret etti.” denildi.

Türkiye’nin diplomatik temsilciliklerinin sayısında yaşanan artışa da yer verilen yazıda, kıtada önemli işlere imza atan ve büyük projeleri kazanan şirketlerin isimlerine yer verildi.

Kaynak: AA

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…