Enerji

Azerbaycan ile enerjide 5 anlaşma

Fatih Dönmez Azerbaycan ile 5 yeni enerji anlaşması imzaladı

Azerbaycan ile enerjide iş birliği

Azerbaycan tarafının Ermenistan’ın işgalinden kurtarılan Karabağ’da yenilenebilir enerjiyle ilgili yatırım planları olduğunu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez belirtti. Ayrıca Türk şirketlerin bölgeye gelerek bu konuda görüşmeler gerçekleştireceğini ekledi. Dönmez, Azerbaycan-Türkiye 1’inci Enerji Forumuna katılarak beş ayrı işbirliği anlaşmasına imza atmak üzere Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gitti.

Avrupa'ya gazda arz sıkıntısı var

Avrupa’da özellikle doğal gaz ile ilgili bir arz sıkıntısı olduğunu vurgulayan Fatih Dönmez, “Artan talebi karşılayabilmek için mevcut kapasitenin artırılmasıyla ilgili bazı ön görüşmeler yapıyoruz. Bu görüşler bugünden yarına sonuçlandırılacak konular değil çünkü bir de bunun üretim tarafı var. Sadece boru hattında kapasite artırımı yetmiyor. Esas olan Hazar’daki üretim miktarının artırılmasına dönük çalışmalar” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ile Azerbaycan arasında elektrik ticaretinin de mümkün olduğuna dikkat çeken Dönmez, “Şu anda Azerbaycan ve Gürcistan arasında fiilen elektrik ticareti var. Gürcistan ile bizim aramızda da elektrik ticareti var. Dolasıyla Gürcistan üzerinden elektrik enerjisi transfer edilebilir. Yine, Nahçıvan ile Türkiye arasında da fiilen bir elektrik bağlantısı var. Onu tekrar işlevsel hale getirmek istiyoruz. Karşılıklı olarak bu konuda bir mutabakata vardık. Orada onların elektrik üretimi imkanları söz konusu. İhtiyaç fazlasını Türkiye’ye satabilecekler. Zaman zaman orada bir sorun olduğunda da bizden elektrik transferi olacak. Geçmiş yıllarda biz Nahçıvan’a elektrik vermişiz” dedi.

Hangi anlaşmalar imzalandı?

Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov, STAR Petrol Rafinerisi ve Petkim gibi örneklerle Azerbaycan'ın Türkiye'deki yatırım faaliyetlerinden de bahsederek, "Azerbaycan'ın Türkiye'deki yatırımı 19 milyar doların üzerinde. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in dediği gibi, ancak kardeş ülkeye bu kadar para, bu kadar yatırım yapılabilir" dedi.

İmzalanan 5 enerji anlaşması bu şekilde: Madencilik anlaşması, Doğalgazda işbirliği anlaşması, Maden ve yer bilimi alanında işbirliği anlaşması, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü İle Milli Jeoloji Değerlendirme Hizmeti arasında Yerbilimleri Alanında İşbirliği Yapılmasına İlişkin Anlaşma, Azerenerji ASC ve TEİAŞ arasında işbirliği anlaşması.

Son Yazılar
DünyaEnerji

Yüksek faturalar Almanya'nın gündeminde

Yüksek faturalar Almanya için büyük sorun Almanya'da yaşayanlar, yüksek faturalar nedeniyle şikayetçi. Rusya, bakım çalışmalarını gerekçe göstererek Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden Avrupa'ya…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…
Enerji

En ucuz konut gazı Türkiye'de

Ucuz gazın başkenti Ankara Household Energy Price Index (HEPI) verilerine göre, metreküp başına Avrupa başkentleri en ucuz gazı Türkiye kullanıyor. Önce küresel talep…