Türkiye

Bağımsız yatırım bankası Jefferıes LLC: Türk şirketleri herkesi şaşırttı

Jefferies LLC stratejistleri, Türkiye'deki şirketlerin ekonomik dalgalanmalara rağmen ayakta kalabilme konusunda çok dayanıklı olduklarını belirtti.

Jefferies LLC: Türk şirketleri ters köşe yaptı

New York merkezli ABD’li bağımsız yatırım bankası Jefferies LLC, Türkiye’deki şirketler ile ilgili önemli bir rapor yayınladı. 10 Ağustos tarihli kurum raporunda, Türk şirketlerinin ekonomik dalgalanmalara rağmen ayakta kalabilme konusunda çok dayanıklı olduklarını belirtti. Türkiye’deki şirketlerin piyasalardaki olumsuz beklentilere, yüksek enlasyona, faiz politikasındaki stratejilerin değişmesine ve azalan rezervlere karşın, yaşanan ekonomik çalkantılara karşı iyi direndikleri ve şokları yönetme konusunda çok iyi durumda oldukları vurgulandı.

Jefferies LLC analiz etti

Jefferies LLC raporda, “Dünyada yükselen enerji maliyetleri ve faiz politikaları doğrultusunda güçlenen dolara rağmen Türkiye’nin hisse senedi piyasası, 2022 yılının başından bu yana, Türkiye ile benzer durumda bulunan gelişen ülkelerin borsalarını dolar bazında geride bıraktı” ifadelerine yer verildi. ABD’nin tanınan stratejistlerinden Sean Darby’nin de aralarında olduğu Jefferies LLC stratejistleri ayrıca, Türkiye’de yakın bir zamanda yeni bir ‘kur stres testi’ yaşanabileceğini de öngördü.

Stratejistler buna rağmen, Türkiye'deki şirketlerin şoklara karşı “hem uyum gösterme hem de sağ kalma” kapasitesine sahip olduklarını ispatladıklarını düşündüklerini belirtti. Stratejist Darby, Türk hisse senetlerinin son beş yılda dolar bazında yatay bir seyir izlemesinin, kendisi dahil ekonominin ödemeler dengesi krizine girmesini bekleyen stratejistleri şaşırttığını vurguladı.

TİM Başkanvekili Çetin Tecdecioğlu, konu ile alakalı “Dünyada resesyon yani durgunluk zilleri çalarken, önümüzdeki bir yılı büyük olasılıkla kapasitemizi küçültüp kârsız bir dönem olarak atlatacağız. Türkiye’deki şirketler, sanayicileriniz bu döneme de hazırlıklı ve atlatabilir vaziyette. Yeter ki, sıklıkla vurguladığımız gibi finansmana rahat erişebilsin” şeklinde açıklama yaptı.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…