Türkiye

Başarısız darbe girişimi sonrası TMSF’ye devredilen şirketlerin aktifleri yüzde 43 arttı

FETÖ’nün hain darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) devredilen şirket sayısı 796 olurken, söz konusu şirketlerin aktif büyüklüğü 61,2 milyar liraya yükseldi.

FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturmalar kapsamında sahipleri ya da yöneticileri gözaltına alınıp tutuklanan yüzlerce şirkette kayyumların yetkileri TMSF’ye devredildi veya TMSF bu şirketlere kayyum olarak atandı.

Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) kapsamında Türkiye’nin 38 ilinden toplam 796 şirkete kayyum atanan TMSF’nin bu şirketlerle 40 farklı sektörde faaliyet gösteriyor. Söz konusu sektörler ise ağırlıklı olarak mobilya, altın ve tekstilden oluşuyor.

TMSF, hali hazırda kayyum olarak görev yaptığı 796 şirketten 117’sinde ise denetim kayyumu olarak görev yürütüyor.

TMSF, şirket yönetme tecrübesi ve Bankacılık Kanunu’ndaki yetkilerini kullanarak, kayyum olarak yönettiği şirketlerde çalışanların mağdur olmamaları ve istihdamın olumsuz etkilenmemesi için gerekli tedbirleri aldı.

Fon, yargılama veya satış/tasfiye işlemleri sonuçlanıncaya kadar kayyum olduğu şirketlerin “basiretli tacir” gibi yönetilmesini sağlamayı, bu şirketlerin öz kaynaklarını, istihdamlarını ve değerlerini kaybetmeden milli ekonomiye geri kazandırılmasını hedefledi.

Bu kapsamda şirketlerin TMSF’ye devrolduğu tarihten ilk çeyrek sonuna kadar geçen sürede öz kaynakları yüzde 42, aktif büyüklükleri yüzde 43 artarken, karlılıkları da büyük oranda yükseldi.

Böylece 796 şirketin, 31 Mart itibarıyla toplam aktif büyüklüğü 42,8 milyar liradan 61,2 milyar liraya, öz kaynak toplamı 18,2 milyar liradan 26,1 milyar liraya ulaştı. Söz konusu şirketlerde istihdam edilen kişi sayısı ise 40 bin 684 düzeyinde bulunuyor.

Devredilen şirketler içerisinde yer alan 15 büyük grubun (258 şirket) devrolduğu tarihte 33,4 milyar lira düzeyinde bulunan aktif büyüklükleri, 31 Mart 2020 itibarıyla yüzde 51 artarak 50,5 milyar liraya çıktı.

Aynı süreçte söz konusu şirketlerin öz kaynak toplamı ise yüzde 47’lik yükselişle 16,3 milyar liradan 24,03 milyar liraya ulaştı. Bu şirketlerde istihdam edilen kişi sayısı ise 31 bin 239 oldu.

TMSF’nin kayyum olarak görevlendirildiği şirketlerin 31 Aralık 2018’de 30,09 milyar lira olan cirosu, 31 Aralık 2019’da yüzde 11 artarak 33,54 milyar liraya yükseldi.

Aynı dönemde şirketlerin karı ise yüzde 86’lık artışla 1,36 milyar liradan 2,53 milyar liraya çıktı.

Öte yandan geçen yıl 796 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren bu şirketler, 2020’nin ilk çeyreğinde koronavirüs salgını sürecine rağmen 170 milyon dolarlık ihracata imza attı.

Kaynak: AA

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…