Türkiye

BGC Türkiye’den 2020’de yüzde 3 büyüme bekliyor

Illustration of Turkey as seen from Earthâ??s orbit during sunset. 3D illustration. Elements of this image furnished by NASA. 3D model of planet created and rendered in Cheetah3D software, 7 Dec 2017.

Global finansal hizmetler şirketi BGC Partners, Türk varlıklarında 2020 beklentilerinin yer aldığı raporunu yayınladı.

Raporda, ticaret endişelerinin azalması ve merkez bankalarının genişlemeci politikalarıyla birlikte büyümenin 2020’nin ilk yarısında büyük bir ihtimalle hız kazanacağı belirtildi. Kurum Türkiye’nin 2020’de yüzde 3 oranında dengeli bir büyüme kaydetmesini bekliyor.

Bütçe dengelerinin hükümetin maliyet tasarruf önlemlerine rağmen zayıf ekonomik faaliyet ve seçimler nedeniyle kötüleştiği belirtilen raporda, ekonomik faaliyetteki bir miktar toparlanmanın, toplanan vergiyi artırmak için alınan önlemlerle birlikte bütçe açığının GSYİH’ye oranının 2020’de yüzde 3’ün altına kalmasına yardım edebileceği belirtildi.

Güçlü faiz indirimlerinin ardından iyileşen talep koşullarının enflasyon üzerinde bir miktar yukarı yönlü baskı oluşturabileceği ifade edildi. Kurum, enflasyonun 2020’nin büyük bölümünde düşük çift haneli sayılarda gerçekleşmesini ve yılı yüzde 10’un hemen üzerinde tamamlamasını bekliyor.

Rapora göre BGC, Merkez Bankası’ndan 2020 başında “Sadece toplam 100 baz puan” faiz indirimi bekliyor. Kuruma göre ek indirimler, TÜFE enflasyonunun tek hanelere düşmesi durumunda gerçekleşecek.

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…