TeknolojiTürkiye

“Blockzinciri en önemli teknolojilerden biri”

Türkiye Bilişim Vakfı Genel Sekreteri Çağdaş Ergin, blokzinciri (blockchain) teknolojisinin gelecek döneme şekil verecek en önemli teknolojilerden biri olduğunu söyledi.

Blokzincirinin dünya gündemine daha çok bitcoin ile girdiğine dikkati çeken Ergin, şöyle konuştu:

“Blokzinciri teknolojisi önümüzdeki döneme şekil verecek en önemli teknolojilerden biri. Bu teknolojini en yaratıcı-yıkıcı tarafı hızlı, güvenli ve dağıtık yapılar tarafından idare edilen merkezi bir otorite olmaksızın kullanılabilen bir teknoloji olması.Dijital paralar tek başına blokzinciri teknolojisini anlamak veya anlatmak için yeterli değiller. Bu teknolojinin paranın dışında sağlık, enerji, üretim ve lojistikte yani insanların en çok haşır neşir olduğu sektörlerde birçok avantajları var.

Aracılar Aradan Çekiliyor

En önemli avantajı bir kere aracıları ortadan kaldırıyor. Mesela ikimiz aramızda yapacağımız alışverişte bir aracıya gerek olmaksızın, tamamen blokzinciri teknolojisini verdiği güven garantisi ile o alışverişi yapabiliriz. Ben size alacağım gayrimenkulun parasını geçerim sizde eş zamanlı olarak gayrimenkulun devrini yapabilirsiniz. Bu bir daha geri dönülemez ve silinemez bir şekilde zincir ağına kaydolunabiliyor.”

Uygulamayı Geliştiren Şirketler Var

Blokzinciri konusunda yolun en başında olunduğuna vurgu yapan Ergin, “Blockchain Türkiye Platformunun üyeleri arasında da bu uygulamaları geliştiren değerli şirketlerimiz var. Uçtan uca bir gümrük işini yapabilen bir proje deneme aşamasını geçmiş uygulanmaya başlayabilecek durumda. Diğer taraftan dijital kimlik ile ilgili Bankalararası Kart Merkezi’nin yürüttüğü bir çalışma var.” diye konuştu.

Kripto paralar konsunda bankaların mesafeli olduklarını anlatan Ergin, “Merkez bankaları çok doğal olarak kripto paralara karşı temkinli davranıyorlar. Eğer kripto paralar konusunda hayal edilen yere varılabilirse merkez bankalarının faaliyet alanları neredeyse ortadan kalkacak. Ya da onlara olan ihtiyaç ortadan kalkacak.” dedi.

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…