Türkiye

Borçlulukta Avrupa’nın en iyisi Türkiye

3D Rendering of Turkey

2018’deki kur saldırısından bu yana piyasalarda estirilen kötümser havaya rağmen Türkiye, borcun Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYİH) oranında kendi klasmanındaki Avrupa ülkelerine açık ara fark attı.

Türkiye 2019 verilerine göre, yüzde 30.4’lük borcun GSYH’ye oranı ile Avrupa ülkeleri arasında 36’ncı sırada yer aldı. Avrupa’nın en borçlu ülkesi yüzde 181 ile Yunanistan olurken, İtalya yüzde 134 ile ikinci sırada. Portekiz ise yüzde 122 ile Avrupa’nın en sağlıksız borçlu olan ülkelerinden… Portekiz, listenin üçüncü sırasında yer alıyor.

Avrupa’nın en büyük ekonomileri borçluluk oranlarında sınıfta kaldı. 5 ülkede borcun GSYİH’ye oranı yüzde 100’ü aştı. Yüzde 80-99 arasında da yine beş ülke dikkat çekti.

Fransa, İspanya ve İngiltere gibi ülkelerde borçluluk yüzde 80’leri aştı. Avrupa Birliği ortalaması yüzde 81.9. Euro Bölgesi’nde ise bu oran yüzde 87.9. Yani birlikten 6 puan daha fazla.

Avrupa Birliği’nin ekonomik kriterleri olan Maastricht kriterlerine göre, üye ülke devlet borçlarının GSYİH’e oranı yüzde 60’ı geçmemeli. Bunu sağlayan büyük ekonomi yok gibi. En yakın ülke ise yüzde 61.9 ile Almanya.

Hollanda ise yüzde 52.4 ile en iyi durumda olan Batı Avrupa ülkelerinden. Doğu Avrupa ve Rusya’nın da dahil olduğu coğrafyada sadece Rusya ve birkaç küçük ekonomi Türkiye’nin seviyesinde.

Kaynak: Sabah

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…