Haber Analiz

“Bu gemi JP Morgan okyanusunda bir damla bile değil!”

Dünyanın en büyük finans kurumlarından JP Morgan’ın işlettiği bir fona ait MSC Gayane adlı gemide 20 ton kokain ele geçirildi. Uyuşturucu bankaya ait değil, ama gemi öyle. Üstelik bu, bankanın sahip olduğu tek gemi değil.

JP Morgan dünyanın en büyük gemi işletmecileri arasında ilk yüzde 5’te. Yani adı banka ama bankacılık dışında pek çok alanda iş yapıyor. Şimdi ABD, Wall Street bankalarının bankacılık dışı işlerden kazandığı paraları tartışıyor.

Çeşitli kaynaklara göre 6 ABD bankasının elinde bankacılıkla ilgili varlıkları dışında 16 kamu hizmeti kuruluşu, 479 sigorta şirketi, 2388 gayrimenkul şirketi, 1682 sağlık ve sosyal yardım kuruluşu, 5 maden ve 104 metal deposu bulunuyor.

Wall Street bankalarının pek çoğu ardı arkası kesilmeyen skandallarla anılmalarına rağmen bazı sektörleri ellerinde tutmaları, onları dokunulmaz hale getiriyor. İşte sadece JPMorgan’ın birkaç yıl içinde karıştığı skandallardan birkaçı:

Haziran 2011.

JP Morgan, yatırımcılarını bir dizi Teminatlı Borç Senedi (CDO) ile ilgili yanlış yönlendirdi. 153,6 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti.

Temmuz 2011

Yasadışı anlaşmalarla ihaleye fesat karıştırarak yerel yönetimlerin çıkardığı tahvillerin yönetimini aldı. 228 milyon dolar ceza ödedi.

Şubat 2012

ABD’nin en büyük dört mortgage kurumu ile birlikte robot-imzalarla usülsüz haciz işlemleri yapmak ve federal iflas mahkemesine sahte belge sunmak suçları nedeniyle 5,29 milyar dolar ceza aldı.

Kasım 2012

Mortgage kredileriyle ilgili yanlış bilgilendirme yaparak yatırımcılarını 37 milyon dolar zarara uğratmaktan 269,9 milyon dolar ceza aldı.

Ocak 2013

İkinci kez usulsüz haciz işlemleri nedeniyle 1,8 milyar dolar ödedi. Aynı suç için ödediği bedel böylece 7 milyar dolara çıktı.

Temmuz 2013

California ve Orta Batı’da enerji piyasalarını manipüle etmek suçunun bedelini 410 milyon dolarla ödedi.

Eylül 2013

Kredi kartı verirken müşterilerine yaptığı pahalı ve ihtiyaç dışı işlemlerin toplam bedeli olan 309 milyon doları sahiplerine geri ödedi. Üstüne bir de 80 milyon dolar ceza ödedi.

Kasım 2013

ABD finans tarihinin en büyük cezasını alan banka JPMorgan oldu. Toksik mortgage işlemleri nedeniyle banka 13 milyar dolar ceza aldı.

Ocak 2014

Finans tarihinin en ünlü davalarından biri olan Madoff Ponzi Oyunundaki rolü sebebiyle 2,6 milyar dolar ödedi.

Kasım 2014

Piyasalar kapandıktan sonra döviz alım-satımı yaparak para piyasalarını manipüle ettiği ortaya çıkan bankanın 1,34 milyar dolar ceza ödemesine karar verildi.

Kasım 2016

JP Morgan Çin’de iş yapabilmek için Çin devlet yetkililerinin çocuklarını işe almaya başladı. Şirketin yöneticilerinden Timothy Fletcher bankacılık sektöründen hayat boyu men edildi. Usülsüz istihdamın bedeli ise 264 milyon dolar oldu.

2016’da dünyanın en “çürümüş” finans kurumu olarak nitelendirilen JP Morgan, bugüne kadarki tüm skandallardan toplam 35,241,500,000 dolar para cezasıyla kurtuldu. Peki 1,5 milyar dolarlık “uyuşturucu batağından” nasıl kurtulacak?

 

Son Yazılar
Haber AnalizTürkiye

Stokçular Türkiye ekonomisinin dengelerini bozdu

Yerli ekonomi düşmanı stokçular İhracat ve turizm gelirinin yanı sıra Kur Korumalı Mevduat düzenlemesiyle bozulan dövizi toplayan stokçular piyasanın dengesini bozdu. Yeni Şafak'ta yer…
Haber AnalizTeknolojiTürkiye

Oyun sektörü roketleri ateşledi

Türk oyun şirketi Spyke Games’e 55 milyon dolarlık yatırım  Türk oyun şirketleri yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam ediyor. Spyke Games, Griffin Gaming…
Haber AnalizTürkiye

Türkiye ekonomisi 2021'e başarılarla veda etti

2021'de Türkiye ekonomisi zirveye tırmandı Küresel salgın sürecinin, dünya ekonomisini ve küresel ticareti sarsıcı şekilde etkilediği 2 yılı geride bıraktı. Türkiye Ekonomisi 2021'de…