Türkiye

Çinli yatırımcıların radarında Türkiye var

Çinli yatırımcılar Türkiye'de promosyon ürünleri yatırımı yapacak

Çinli yatırımcılar Türkiye'de arayışta

Çinli promosyon üreticileri Türkiye'de yatırım arayışına girdi. Promosyon Ürünleri İmalatçıları ve Satıcıları Derneği (PROMOTÜRK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yücetürk, Çinli promosyon üreticilerinin Türkiye'de yatırım arayışında olduğunu açıkladı. Tekstilden mobilyaya, porselenden cama, deriden kırtasiyeye kadar onlarca sektörle direkt ilişkisi bulunan promosyonu diğer sektörler gibi dar bir alana konumlandırılmadı.

Promosyon ürünleri ihracatında hedef 3 milyar dolar

Türkiye'nin öncelikli hedefi AB ülkeleri. İhracatın yüzde 80'e yakını bu ülkelere yapılıyor. Çinli şirketler de en büyük pazarı olan AB'ye Türkiye'de üreterek promosyon ürünü satmak istiyorlar. Şu anda Türkiye'ye yönelik özellikle Çin'den promosyon ürünü üretimi için ciddi bir yatırım ilgisi söz konusu. Çinliler burada üretip satmak istiyor. Hazır pazarları var. Çinli yatırımcılar Türkiye'de arayışlara başladı. Bu konuda fizibilite çalışmaları yapıyorlar. Bazı firmalarla iletişim halindeler.

Aslında geçen yıla göre özellikle TL bazında ciddi bir gelir artışı oldu. Ama hızlı kur artışı nedeniyle döviz açısından ihracata hemen yansımadı. Zamanla kurdaki hareketliliğin de bitmesiyle ihracattaki artış net bir şekilde rakamlara yansıyacak. İhracatın büyük kısmı AB'nin 30 milyar avroluk promosyon ürünleri pazarı mevcut. Bu pazara hakim olan Çin'e karşı artık çok daha avantajlı. Lojistik avantajlar, üretim maliyetleri, kaliteli ve hızlı üretim, coğrafi yakınlık gibi avantajlarımız artık Türkiye'yi öne çıkarıyor. 2022'de promosyon ürünleri ihracatında hedefi en az yüzde 50 artışla 3 milyar doları yakalamak.

Çinli yatırımcılar fizibilite çalışmaları yapıyorlar

Sektörün ekonomik büyüklüğünün 100 milyar liraya ulaştı. Son yıllarda başta büyük şirketler olmak üzere işletmeler çalışanları için hem kurumsal kıyafet hem de kurumsal hediye yaptırdı, firmalar müşterilerine, seçim dönemlerinde seçmenlere, büyük şirketlerin bayilere yönelik onlarca ayrı kalemde promosyon ürünü yaptırdı.

PROMOTÜRK Yönetim Kurulu Başkanı Yücetürk, Türkiye'nin ihracattaki hedeflerini yakalaması ve Avrupa pazarında etkin olabilmesi için sahip olduğu avantajlardan bahsederek, "Avrupa'daki en büyük rakibimiz Çin'e karşı artık ciddi avantajlarımız mevcut. Bunların başında da coğrafi yakınlık geliyor. Ayrıca Çin'den ürün getirmek için ödemeniz gereken lojistik maliyetler de artık çok yükseldi. Öte yandan süreler de çok uzadı." ifadelerini kullandı.

AB'den Orta Doğu'ya, Balkanlar'dan Uzakdoğu ülkelerine kadar geniş bir ihracat portföylerinin bulunduğunu aktaran Yücetürk, hedeflerini bu sayını kısa sürede 100'e ulaştırmak olduğunu vurguladı.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…