Şirketler

Daikin’den Türkiye’ye 53 milyon dolarlık yatırım

Daikin Türkiye'ye yatırımını artırıyor.

Japonya, Türkiye ekonomisine güveniyor

Japonya merkezli Daikin Türkiye Üst Yöneticisi Hasan Önder, klima ve kombi üretim kapasitelerini artırmak için çeşitli yatırımlar gerçekleştireceklerini açıkladı. Bu kapsamda split klima üretimini artırmak için yeni hat kuracaklarını ve gelecek yıl Türkiye‘ye 53 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını da belirtti.

Önder, “Buradan gelecek kapasite artışıyla ihracatımızı 100 milyon dolar artıracağız. Ayrıca, Türkiye’de ilk kez bizim kuracağımız VRV denilen çoklu merkezi klima yatırımını hayata geçiriyoruz. Yılda 50 bin adet üretmeyi planlıyoruz, bunun 40 binini ihraç edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Önder, bu yatırımla birlikte şirketin ihracat artışının devam edeceğini ifade etti. “2021’de Türkiye’de toplamda 53 milyon dolarlık yatırımı hayata geçireceğiz. Böylece, toplam ihracatımızı 430 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yatırım Japonya’nın Türkiye ekonomisine duyduğu güvenin bir göstergesi ve Daikin’in Türkiye pazarına girdiğinden bu yana gerçekleştireceği en büyük miktar olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Yatırımlarla birlikte ihracattaki yükseliş gibi istihdam artışına da gideceklerini söyleyen Önder, 1400 kişilik istihdamın gelecek yıl 2 bin 100’e çıkacağını belirtti.

Salgında ev konforu ön plana çıktı

Covid_19 salgını her sektörü olduğu gibi kombi ve klima pazarını da etkiledi. Bu yüzden de tedarik zincirindeki yavaşlamayla bazı aksamalar yaşandı.

Bloomberg‘in haberine göre, büyük bir daralma beklemelerine rağmen son 3 ayı geçen yılın aynı dönemine göre daha iyi geçirdiklerini belirten Önder, “Salgında ev konforu daha fazla ön plana çıktı. Ertelenmiş talebin etkisiyle beklediğimiz şekilde bir daralma yaşamadık.” dedi.

Salgın sebebiyle vatandaşların zorunlu olmadığı sürece dışarı çıkmamalarına yönelik çağrılar sık sık yapılıyor. Bu durum da haliyle doğalgaz, elektrik faturalarına yansıyor. Doğal gazda tasarruf yöntemlerine de değinen Önder, termostatın oda sıcaklığının 22 derece olacak şekilde ayarlanmasıyla yüzde 30’a yakın tasarruf yapılabileceğini vurguladı.

Önder, ayrıca ısı yalıtımı sayesinde de doğal gaz faturasında yüzde 40’a varan tasarruf miktarına ulaşılabileceğini sözlerine ekledi.

Son Yazılar
ŞirketlerTürkiye

Alman şirketler Türkiye'ye özel ilgi duyuyor

Almanya Türkiye'nin en büyük ticari ortağı Dünyada salgın sebebiyle yatırım iştahı bıçak gibi kesilirken Türkiye, yabancı yatırımcının yeni adresi oldu. Almanya halihazırda, Türkiye'nin en büyük ticari…
ŞirketlerTürkiye

BBVA Türkiye'ye duyulan güveni teyit etti

BBVA Türkiye'deki varlığını artırıyor Garanti Bankası'nın ana ortağı İspanyol devi Banco Bilbao Vizcaya Argentaria'dan (BBVA) Türkiye'ye güvenini teyit etti. BBVA, bazı rakiplerinin hisseleri sattığı…
Şirketler

Türk teknoloji şirketlerine büyük rağbet

Türk teknoloji şirketlerinin cazibesi Türk teknoloji şirketleri 1 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Startup'lar yılın ilk dokuz ayında 206 anlaşmayla toplam…