Türkiye

Devlet, sanatçıları korumaya alıyor

Devlet Opera ve Bale, Devlet Tiyatroları Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda çalışan süreli sözleşmeli personel korumaya alınıyor.

Devlet kurumlarında çalışan sanatçıların haklarını garanti alacak yeni yönetmelik hangi ihtiyaçlardan doğdu ve ne hedefliyor üç maddede derledik.

  1. Kültür ve Turizm Bakanlığı “Ne sanatçı, ne de işçi” sıfatı taşıyan süreli sözleşmeli sanatçıların sesine kulak verdi. Konu hakkındaki yönetmelik son şeklini aldı. “Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nde süreli sözleşmeli çalışan personelin “idari sözleşmeli” olarak kadroya alınması öngörülüyor. Bu grup içinde yer alan sanatçıların bir kısmı Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatroları’nda başrollerde de seyirciyle buluşuyor.
  2. Temmuz 2018’de yürürlüğe kararname kapsamında, tam zamanlı, kısmi zamanlı veya projelerle sınırlı olmak üzere üç farklı sözleşmeli istihdam biçimi getirildi. Sanat kurumlarında görev yapan sözleşmeli personel de bu düzenleme kapsamına alındı. Buna göre, sanat kurumlarında daha önce 375 sayılı KHK’nin Ek 7. maddesi uyarınca istihdam edilmekte olan süreli sözleşmeli personelin çalışma koşulları, sözleşmeleri ve istihdamlarına yönelik diğer konuların yönetmelikle belirlenmesi gerekiyor. Böylece sanat kurumlarında süreli sözleşmeyle çalışan personel tam zamanlı çalışabilecek. Mali ve özlük hakları da iyileşecek.
  3. 3 bine yakın sanatçının sigortası 30 gün üzerinden yatacak, maaşları düzenlenecek, kıdem tazminatları birikecek, izin hakları olacak. 10-15 yıldır sahne alan sanatçıların da yer aldığı süreli sözleşmeli personelin sigortaları eksik yatırılmayacak.

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…