Şirketler

Devlet-şirket ilişkisi yeni bir düzleme taşınıyor

Korumacılık önlemleri ve artan milliyetçilik ile beraber dünyadaki şirketlerin de devletler ile kurdukları ilişkiler giderek değişiyor. En son yaşanan olay ise Louis Vuitton’ın sahibi Bernard Arnault’ın lüks mücevher şirketi Tiffany’yi satın almak için yaptığı anlaşmadan çekilmek için Fransız hükümetinden yardım istemesi oldu.

Arnault’ın aktardıklarına göre, Fransız hükümeti, ABD ile Fransa arasındaki ticaret anlaşmazlığı yüzünden satın almanın ertelenmesini talep etti. Tiffany’den yapılan açıklamada ise Louis Vuitton’ın protestoları ve polis saldırganlığını öne sürerek fiyatta indirim istediği belirtiliyor.

Başkan Donald Trump TikTok’un ABD operasyonlarının ya ABD’li bir şirket tarafından alınacağını ya da uygulamayı ülkede yasaklayacağını açıkladıktan sonra, Microsoft’un TikTok’un Avrupa ve Hindistan operasyonları da dahil şirketin küresel operasyonlarını satın almak istediği haber oldu.

Son olarak Başkan Trump şirketin devredilmesi için verilen 90 günlük sürenin daha fazla uzatılmayacağını belirterek, “Ya kapanacaklar, ya satacaklar” dedi. TikTok’un sahibi ByteDance cephesinden elde edilen bilgilere göre, şirket ABD ile TikTok’un tamamının satılmaması için görüşmeler gerçekleştiriyor ve Çin hükümetinin çabalarının da bu görüşmelerin başlamasında etkili olduğu belirtiliyor.

Daha öncekilerden farklı olarak bu son iki örnek devlet diplomasi mekanizmalarının artık ‘ulusal çıkarlar’ yanında, uluslar ötesi şirketlerin çıkarları için de mücadele eden bir işlev kazandığını gösteriyor. Aynı şekilde şirketler de devletin güvenlik politikaları için araçsallaştırılabiliyor.

Önceki örneklerde ülkelerin aldığı uluslararası önlemler ve gümrük vergisi uygulamaları, ulusal güvenliği önceleyen ticaret sınırları oluşturmayı öngörüyordu. Trump ile başlayan ticaret savaşlarında diplomatik misyonlardan ziyade vergi duvarları ile ekonomiye konu olan devlet mekanizmaları işletiliyordu.

Fakat devletin uluslararası misyonları da artık şirketlerin karşılaştığı problemleri çözebilmek için farklı görevler üstleniyorlar. Devlet yapısı ve şirket yapıları arasındaki düzenleme, denetleme ve dengeleme temeline kurulan ilişkinin sınırları giderek muğlaklaşıyor. Şirketler ile devletler arasında yeni bir ilişki kurma biçimi oluşuyor.

Hindistan Haziran ayı sonunda büyük bir kısmı Çin menşeili, TikTok ve WeChat’in de aralarında bulunduğu, 59 adet uygulamayı yasaklama kararı almıştı.

Almanya, Nisan başında, yerel firmalarını Avrupa Birliği dışındaki yatırımcılardan korumak için yabancı devralma kurallarını sertleştirdi.

Almanya’nın bu kararı almasında Çin devletine ait firmaların yatırımlarının giderek artması ciddi bir rol oynadı. Almanya Ekonomi Bakanlığı ise yapay zekâ, robotik, biyoteknoloji ve kuantum teknolojisi sektörlerinden %10 ve daha fazla hisse alındığında hükümetin izleme izni olmasını öngörüyor.

Pandemi öncesinde ise dijital vergi konusunda bir ticaret gerginliği yaşanmış, Fransa’nın ülkede faaliyet gösteren dijital şirketlere %3 vergi uygulamak istemesi sonrasında ABD hükümeti şampanya ve peynir gibi Fransız ürünlerine %100 vergi koyma tehdidinde bulunmuştu.

İtalya da Nisan başında yabancı satın almaları sınırlayıcı bir kararname yayınlamıştı. Karar hükümete finans, kredi, sigorta, enerji, ulaşım, sağlık, yiyecek, robotik, yapay zekâ ve siber güvenlik sektörlerindeki satın almaları veto etme yetkisi veriyordu.

Hükümete şirket hisselerinin %10’unu geçen satın almaları reddetme yetkisi de veren kararnamenin 2020 yılının sonuna kadar yürürlükte kalması öngörülüyor.

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
ŞirketlerTürkiye

Alman şirketler Türkiye'ye özel ilgi duyuyor

Almanya Türkiye'nin en büyük ticari ortağı Dünyada salgın sebebiyle yatırım iştahı bıçak gibi kesilirken Türkiye, yabancı yatırımcının yeni adresi oldu. Almanya halihazırda, Türkiye'nin en büyük ticari…
ŞirketlerTürkiye

BBVA Türkiye'ye duyulan güveni teyit etti

BBVA Türkiye'deki varlığını artırıyor Garanti Bankası'nın ana ortağı İspanyol devi Banco Bilbao Vizcaya Argentaria'dan (BBVA) Türkiye'ye güvenini teyit etti. BBVA, bazı rakiplerinin hisseleri sattığı…
Şirketler

Türk teknoloji şirketlerine büyük rağbet

Türk teknoloji şirketlerinin cazibesi Türk teknoloji şirketleri 1 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Startup'lar yılın ilk dokuz ayında 206 anlaşmayla toplam…