Türkiye

Dış borçlanma maliyetleri düşerken Türk bankaları da rahat nefes alıyor[:en]

Bankaların yurtdışından temin ettikleri sendikasyon kredilerinin faizleri 20-25 baz puan düştü. Bunun bankaların kârlarını olumlu etkilemesi bekleniyor.

Bankaların kredilerini finanse ettiği önemli kaynakları arasında yurtdışından temin edilen sendikasyon kredileri de var. Bankaların geçen yıl yeniden finanse ettiği sendikasyon kredileri sektöre moral vermişti. Ancak fonlama maliyeti iki katına çıkmıştı. Şimdi ise bu tablonun, tersine döndüğü gözleniyor.

Bankalar, sonbaharda sendikasyonlarını yılbaşındaki seviyelere göre 15-20 baz puan daha düşük maliyetli olarak yenileyecek. Akbank ve Yapı Kredi, yenilenen ilk bankalar olarak öne çıkıyor.

Türk bankaları sendikasyonları ağırlıklı avro olarak temin ediyor. Yabancı bankaların ilgisinin eskiye dönmeye başladığını gören bankalar, sendikasyon kredilerinin maliyetlerindeki düşüşü verdikleri kredilerin faizlerine yansıtıyor.

Gedik Yatırım Araştırma Direktörü Ali Kerim Akkoyunlu, global piyasalarda faizlerin düşmeye başlamasının yabancı para borçlanma faizlerini de aşağıya çektiğini söylüyor. Akkoyunlu, bu nedenle Türk bankalarının yurtdışı borçlanma faizlerinde düşüşler yaşandığını kaydediyor.

Kaynak: Finans Gündem

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…