DünyaDijital yuan cüzdan mobil uygulamalar ile telefonlarda

2022-01-05 9:01

Dijital yuan cüzdan mobilde

Çin mobil telefonlarda kullanılmak üzere dijital Yuan cüzdan uygulaması çıkarttı. Çin Merkez Bankası dijital para birimini geliştirmek için adımlarını hızlandırdı. Son olarak mobil telefon uygulamalarında dijital yuan cüzdan uygulaması başladı. "e-CNY” adlı uygulama, bugün itibariyle Apple ve Android mağazalarının Çin versiyonlarında yerini aldı.

Dijital yuan çalışmaları devam ediyor

Uygulamada yer alan açıklamada dijital Yuan cüzdan uygulamasının araştırma geliştirme aşamasında olduğu ve sadece e-CNY hizmetlerini destekleyen kurumlar ve bazı bankalar tarafından kullanılabileceği belirtildi. Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang Kasım ayındaki açıklamasında dijital Yuan’ı varolan ödeme sistemleriyle birlikte çalışması da dahil geliştirme aşamasında olduklarını duyurmuştu.

Çin Halk Bankası, halihazırda merkezi dijital para birimini çıkarma sürecini hızlandırmak istiyordu. Hareket, Çin’in finansal kurumlarına ve yuanın uluslararası çözümüne yönelik potansiyel ABD tehditlerine karşı koyabilmek için gerçekleşiyor. Dijital Yuan pilot testi şu anda Çin’in dört şehrinde gerçekleştiriliyor.

Pekin merkezli Blockchain habercisi Cao Yin, Global Times’a ABD’nin Çinli finans şirketlerini ve kurumlarını varlık listesine koymadığını söyledi. Bununla birlikte, ABD halen Çin kurumlarına yönelik geniş çaplı tehditler oluşturabiliyor ve yuanın uluslararası yerleşimdeki duruşunu etkileyebiliyor.

Bu bağlamda, Çin’in merkezî dijital para birimi, olası bir ABD ambargosundan ötürü daha erken piyasaya çıkabilir. Çin Halk Bankası müdürü, dijital para biriminin dahili pilot testlerinin Guangdong eyaletindeki Shenzhen ve Xiongan dahil olmak üzere dört şehirde gerçekleştirildiğini açıklamıştı.