Dünya

Foreign Policy: Putin’in enerji savaşı, Avrupa’yı parçalıyor

Foreign Policy: Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor

Foreign Policy enerji krizini manşetine taşıdı

Avrupa'ya doğalgaz akışını süresiz olarak askıya alan Moskova yönetiminin hamlesi, ABD merkezli Foreign Policy dergisi tarafından kaleme alındı. "Putin'in enerji savaşı, Avrupa'yı parçalıyor" başlıklı analizde, "Asıl soru, bunun Ukrayna'ya verilen desteği baltalayıp baltalamayacağı." ifadesi kullanıldı.

Avrupa'daki fabrikalar hayatta kalma mücadelesi veriyor

Foreign Policy analizinde Avrupa'daki fabrikalar, işletmeler ve ailelerin, doğalgaz fiyatları nedeniyle hayatta kalma mücadelesi verdiğine dikkat çekildi. "Bu durum, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşıyla ilgili Avrupa dayanışmasını test ediyor ve ekonomide durgunluk korkularını körüklüyor." denildi. Kıtada son 10 yılda yüksek enerji fiyatlarının "ezici boyutlara" ulaştığı, ortaya çıkan tablonun da endüstrileri durma noktasına getirdiği kaydedildi.

Aynı yazıda, "Haneler, faturalarını ödemek için çırpınıyor. Bu tablo, fiyatları aşağı çekmek üzere kapsamlı önlemler için Avrupalı ​​liderleri acil eyleme sevk etti. Brüksel, gazın karneyle dağıtılmasından bahsediyor." denildi. Washington merkezli Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'nden (CSIS) Ben Cahill, şöyle konuştu: "İnsanların şoke edici derecede yüksek elektrik faturaları var. Küçük işletmeler faturaları ödemekte zorlanıyor. Fabrikalar, üretimi durdurup durdurmamayı düşünüyor. Bu, kış gelmeden önce yaşanıyor. Dolayısıyla daha da kötü bir hal alabilir."

Fransız Le Monde gazetesi de fabrikaların kapandığını duyurdu

Fransız Le Monde gazetesi, enerji krizinin ekonomik boyutlarını yazdı. Ülkenin cam devi Duralex'in 1 Kasım'dan itibaren 5 ay boyunca üretim yapmayacağının belirtildiği habere göre, çelik üreticisi LME, 31 Aralık'tan itibaren kuzeydeki fabrikalarında üretimi durduracak. Fırınlarının yarısını kapatacak Arc France'de işçilerin üçte birine kısmi işsizlik uygulanacak. Haberde 150 bin küçük ve orta ölçekli şirketin tehdit altında olduğu da ifade edildi.

Haberde kapanan ve üretimi kısıtlayan firmalar listesinin gitgide uzadığına vurgu yapıldı. Nancy yakınındaki Custines'te Le Bronze-Alloys grubuna bağlı döküm şirketinin 16 Eylül'de kapama kararını duyurduğuna değinilen haberde, "Ayrıca çelik, cam, metal endüstrisi ile yoğun enerji tüketimine ihtiyaç duyan küçük ve büyük ölçekli on binlerce şirket kapanma tehdidiyle karşı karşıya." ifadesi kullanıldı.

Son Yazılar
Dünya

Doların küresel anlamda güçlenmesi ne anlama geliyor?

Dolar tüm para birimleri karşıısnda yükseliyor Dolar önemli tüm para birimleri karşısında yükselişini sürdürüyor. Fed'in agresif faiz artış döngüsüyle dolar bu sene birçok para…
Dünya

İflas dalgası Avrupa'da yayılıyor

Avrupa'da firmalar iflas bayrağı çekti Enerjiden perakendeye, gıdadan gayrimenkule kadar Avrupa'da birçok firma iflas bayrağını çekti. İngiltere'de iflas eden şirketlerin sayısı ağustosta…
Dünya

Alman hükümeti Rosneft Almanya’ya kayyum atadı

Rosneft Almanya'ya kayyum atadı Almanya Rus petrol şirketi Rosneft'in bağlı ortaklığı Rosneft Almanya'ya kayyum atadı. Kremlin, Rusya'nın Kuzey Akım 1 boru hattı…