DünyaEsed yardım paralarına göz dikti

2021-10-22 16:10

Esed yönetimi yardım paralarıyla zenginleşti

Yaklaşık 10 yıldır iç savaşın devam ettiği Suriye'de Beşar Esed yönetiminin ülkeye yardım için Birleşmiş Milletler tarafından gönderilen yardım paralarının büyük bir bölümünü daha düşük bir döviz kuru göstererek cebine attığı belirtildi. Center for Strategic and International Studies (CSIS), Operations & Policy Center ve Center for Operational Analysis and Research'ün ortak araştırmasına göre Suriye Merkez Bankası, 2020'de yardım için gönderilen her 1 doların 51 sentini kendisine aldı.

Suriye Merkez Bankası 60 milyon dolar kazandı

Bu vesileyle Suriye Merkez Bankası 2020 yılında BM'nin gönderdiği yardım paralarından 60 milyon dolar kazandı. Bu, yardım paralarının Esed'in en büyük gelir kapılarından biri olduğu anlamına geliyor.

Lübnan'ın bankacılık sisteminin çökmesiyle ekonomik durumu daha da kötü bir hâl alan Suriye'de yönetim, para bulmak için giderek daha alışılmışın dışında yöntemler kullanıyor. Merkez Bankası'nın döviz kuruna göre 1 ABD doları 2 bin 500 Suriye Lirası ederken, "karaborsa"da bu oran 1'e 3 bin 500. Bu sebeple birçok kişi karaborsayı kullanmayı tercih ediyor. Suriye, BM'yi resmi döviz kurunu kullanmaya zorladığı için, gelen para karaborsada bozdurulunca Esed yönetimi kâr ediyor.

Araştırmacılar, Suriye lirasının geçen yılki çöküşünden bu yana nüfusun yüzde 90'ından fazlasının yoksulluk içinde yaşadığını belirtti. Suriye'nin hükümet kontrolündeki bölgelerinde yaşayan insanlara mal ve hizmet tedarik etmek için yüzlerce BM sözleşmesini analiz etti. Araştırmacılara göre maaşlar, nakit yardım programları ve kamuya açıklanmayan diğer finansman akışları dahil edilirse, banka yüz milyonlarca dolar kazanıyor olabilir.

Finansman çeşitli BM kurumları aracılığıyla kanalize edildi – İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA); Dünya Gıda Programı; BM Kalkınma Programı; UNHCR; Gıda ve Tarım Örgütü; ve Unicef. Son on yılda Suriye'de 350.000'den fazla insan öldü ve hükümetler 2014'ten bu yana BM'nin Suriye programlarına yılda ortalama 2,5 milyar dolar bağışta bulundu. Geçen yıl ABD, Suriye'ye 700 milyon dolar daha insani yardım yapacağını duyurdu. İngiltere hükümeti, Şubat 2012 ile Haziran 2021 arasında Suriye'ye 1.59 milyar sterlin yardımda bulundu.