Türkiye

Dünyanın cazibe merkezi Türkiye

Ekonomide yaşanan dengelenme sürecinin ardından Türkiye, yabancı firmaların yatırım rotasına girdi.

Alman otomotiv devi Volkswagen’in Manisa’ya kuracağı fabrikanın ardından Ortadoğu’nun en büyük otomotiv üreticisi Khodro’nun Van’da 300 milyon dolarlık yatırımla dev bir üretim tesisi için görüşmelerini hızlandırması gözleri yabancılara çevirdi.

Ancak son dönemde Türkiye’ye yönelik artan yatırım ilgisi sadece otomotiv sektörü ile sınırlı değil. Türkiye’ye son dönemde, kimyadan elektroniğe, gıdadan enerji sektörüne kadar birçok farklı alanda ardı ardına yatırımlar gelmeye başladı.

Suudi SKY High Grup, Amerikalı kimya devi Axalta, Katarlı Meeza Expansion, Japon Hoshizaki Corporation, Global Investments Group gibi birçok dünya devi Türkiye’ye yatırım kararını açıkladı.

Doğrudan satın alma ya da ortaklıkların yanı sıra sıfırdan yatırım için, İsveçli trafo devi ABB, Japon Panasonic ve Koreli paslanmaz devinin de aralarında bulunduğu pek çok şirket görüşmelerine hız verdi.

Üretim gücü ve dev pazarlara yakınlığının Türkiye’nin cazibesini artırdığını söyleyen Gebze Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Vahit Yıldırım, “Son dönemde birçok yatırım başvurusu alıyoruz. Dev firmalar yatırım için çok geniş alanlar talep ediyorlar. Sırada bekleyen pek çok firma var” diye konuştu.

Kaynak: Sabah

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…