Teknoloji

E-spor nedir?

Elektronik spor (e-spor) sporun yeni formu olarak lanse edilen ve bilgisayar/konsol/mobil formatlar üzerinden, çevrimiçi veya çevrimdışı, bireysel veya takım olarak oynanan rekabetçi, çok oyunculu, dijital oyunların çeşitli modlarıyla oynanan bir alan olarak tanımlanabilir.

E-spor hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

  • E-sporun kendisini spor olarak kabul ettirme konusu ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Örneğin İngiltere’de e-spor tıpkı satranç ve briç gibi oyundur şeklinde anlatılıyor. Amerikan hükümeti ise e-spor oyuncularını resmi atlet olarak kabul ediyor.
  • E-spor henüz Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından bir spor olarak tanınmıyor. Ancak 45’ten fazla ülkede e-spor federasyonu var. Bazıları ulusal olarak bakanlıkları tarafından tanınıyor ve milli takımları var.
  • E-sporda her oyun ve turnuva kendi kurallarını belirler. Bazı ülkelerde ve liglerde genel kurallar belirlenmiş olsa da oyun için belirlenen kuralların dışına pek fazla çıkılmıyor.
  • E-sporda, profesyonel sporcu, antrenör, hakem, yayıncı, analist, insan kaynakları, organizatör, etkinlik yöneticisi, finansman, hukukçu gibi birçok kariyer imkanı sunmakta, vakıf üniversiteleri e-sporla ilgili bölümler açmakta veya burslar veriliyor.
  • Ülkemizde, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından e-sporcu lisansı verilmekte ve genel turnuvalara bu şekilde katılım sağlanabiliyor. Turnuva ve oyun kuralları ise oyun firması ve turnuva organizatörleri tarafından belirleniyor.
Son Yazılar
Haber AnalizTeknolojiTürkiye

Oyun sektörü roketleri ateşledi

Türk oyun şirketi Spyke Games’e 55 milyon dolarlık yatırım  Türk oyun şirketleri yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam ediyor. Spyke Games, Griffin Gaming…
Teknoloji

Türkiye TOGG ile otomobil dünyasını karıştırmak istiyor

Türkiye TOGG ile yerli otomobil sektörünü kendi markasıyla taçlandıracak TOGG yeni bir çağı simgeliyor. Onlarca yıldır otomobiller, ticari araçlar, otobüsler ve kamyonlar…
Teknoloji

Türk Telekom ve Net Insgiht'tan 5G devrimi

Türk Telekom'dan teknoloji ihracatı Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleriyle iş ortaklıklarına devam eden Türk Telekom, son olarak İsveç'te 5G'de çığır açacak bir işbirliğine imza…