Türkiye

EBRD: Türkiye’ye 1 milyar avroluk bir yatırım yapabiliriz

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti Davos Zirvesi’nde Bloomberg HT’ye konuştu. Chakrabarti, Türkiye’de bu yıl 1 milyar euroluk bir yatırım yapabileceklerini söyledi.

Chakrabarti ‘nin konuşmasında öne çıkanlar şöyle;

“ABD ve Çin’in anlaşması çok umut verici… Jeopolitik anlamda endişeler de var ama genel anlamda büyüme teşvik edilsin diye insanlar yapısal reform arıyor.  Ülkelerimizin çoğunda büyümenin geri geldiğini görüyoruz. Daha fazla reform hayata geçiriliyor ve bu da EBRD’nın daha fazla yatırım yapmasına teşvik ediyor.  Geçen seneki yatırımlarımızın yüzde 46’sı yeşil ekonomi bazlıydı”

“2019’da rekor yatırım seviyesine ulaştık ve 10 milyar avroluk bir yatırımımız oldu. 2020’de de yatırım seviyemizin artmasını bekliyoruz.  Özellikle odaklanmak istediğimiz ülkelerde geçiş boşluğunun olmasına önem veriyoruz. Yani ticari bankalarının risk almadığı yerlerde olmak istiyoruz”

“2020 büyük bir yıl olacak. Türkiye bizim gelecek planımızda olmaya devam edecek. Sahraaltı Afrika tarafına Kademeli olarak genişleyeceğiz. Türkiye’de dâhil hissedarlarımızla karar vereceğiz ancak Türkiye’de bunu destekleyecektir”

“Geçen Türkiye’de 1 milyar euroluk yatırımımız ve 35 projemiz vardı. Türkiye bizim en büyük piyasalarımızdan bir tanesi aynı şeyi Sahraaltı ülkelerinde de yapabiliriz”

“Bu yıl Türkiye’de yüzde 2.5’lık bir büyüme bekliyoruz. Yatırım ikliminde bazı iyileşmeler olacaktır. En azından 1 milyar euroluk bir yatırım daha yapabiliriz. Son iki yılda yaklaşık 70 proje yaptık ve 2 milyar euroluk bir yatırım yaptık”

Kaynak: Bloomberg

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…