RakamlarTürkiye

Enflasyon tek haneye düşecek!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ikinci yarıda beklenen ekonomik aktivitedeki rahatlamayla yılı pozitif büyüme rakamı ile kapatmayı beklediklerini söyledi.

İstanbul’da Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) 10. yıl davetinde ekonomiye dair açıklamalarda bulunan Albayrak, 2020-2022 Yeni Ekonomik Programı’nı Eylül ayı içinde açıklayacaklarını bildirdi.

Göçlerin arttığı ve küresel mücadelelerin yaşandığı zorlu konjonktürden geçerken, Türkiye’nin en az düzeyde etkilenmesi için ihtiyatlı politikaları sürdürdüklerini anlatan Albayrak, “Çok sayıda tedbir setini devreye aldık. Ayakları yere basan Yeni Ekonomi Programı’nda bir yılı geride bıraktık. Program kapsamındaki güçlü yapısal reform sürecini kararlılıkla sürdürüyoruz. Elde ettiğimiz kazanımları 2020’de daha ileriye taşıyacağız” dedi.

Türkiye’yi ziyaret eden Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti, yıl sonuna kadar Türkiye’de 1 milyar avro yatırım amaçladıklarını belirterek, “Bankacılık, leasing ve faktoring sektörlerine destek verebiliriz” dedi.

Bugüne kadar 300 projeye, 11.5 milyar avro değerinde yatırım yapan EBRD, bu girişimler için dış kaynaklardan 2.3 milyar avro finansman desteği sağladı. Banka, 2019-2024 dönemi için 5 yıllık Türkiye stratejisini de açıkladı. EBRD’den yapılan açıklamaya göre, önümüzdeki dönemde finansal sektör, bilgi ekonomisinin geliştirilmesi, ekonomik katılım ve daha fazla sürdürülebilirliğe odaklanılacak.

EBRD Başkanı Chakrabarti, Türkiye ziyareti sırasında, şu konuların altını çizdi: “EBRD ve Türk özel sektörünün birlikte keşfetmeleri için pek çok heyecan verici yeni sınır var. EBRD yalnızca iyi gün dostu değildir. Uzun vadeye bakıyoruz. Bugün Türkiye’ye bağlıyız ve şimdiye kadar olduğu gibi özel sektörünü destekliyoruz.”

Kaynak: SABAH

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…