Türkiye

ENR 250 listesinde 44 Türk müteahhitlik firması yer aldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Engineering News Record Dergisinin (ENR) verilerine göre, 2019 yılında en başarılı 250 müteahhitlik firması arasında 44 Türk müteahhitlik firmasının bulunduğunu, Türkiye’nin ENR 250 listesinde firma sayısı itibariyle 2’nci, gelirler itibariyle ise 7’nci sırada yer aldığını bildirdi.

Türk müteahhitlik ve teknik müşavirlik firmalarının uluslararası arenadaki başarılarını paylaşmak için bir araya geldiklerini belirten Pekcan, 1874 yılından bu yana yayımlanan ve uluslararası inşaat sektörü için saygın bir kaynak olan ENR’nin her yıl dünya çapında en başarılı uluslararası müteahhitlik ve teknik müşavirlik firmalarını duyurduğunu kaydetti.

Bir önceki yıl ilk 100 firma arasına giren Türk firması sayısı 7 iken, 2019’da bu sayının 9’a çıktığını, ilk 30’da da 1 firmanın yer aldığını belirten Pekcan, “ENR 2020 Dergisinin verilerine göre, 2019 yılında en başarılı 250 müteahhitlik firması arasında 44 Türk müteahhitlik firması bulunmaktadır. Bu rakamlar itibarıyla ENR 250 listesinde Türkiye olarak firma sayısı itibariyle 2’nci, gelirler itibariyle ise 7’nci sırada yer almaktayız. Umarım bunları daha yukarılara taşıyacağız.” diye konuştu.

Pekcan, bugün itibariyle Türk müteahhitlik sektörünün 127 ülkede 407 milyar dolar değerinde 10 bin 274 proje üstlendiğini belirterek, 1972-2002 döneminde, diğer bir ifadeyle 30 yıl içerisinde, yurt dışında üstlenilen iş hacminin yaklaşık 50 milyar dolar olduğunu, 2002 yılından bu yana ise son 18 yıllık dönemde yurt dışında üstlenilen iş hacminin 357 milyar doları geçtiğini aktardı.

Bakan Pekcan, yurt dışı müteahhitlik hizmetleri sektörünün lojistik, işçi gelirleri ve mal ihracatı başta olmak üzere birçok sektöre katkı sağladığına işaret ederek, pek çok alt sektörün de yurt dışına açılmasına yardımcı olduğunu belirtti.

Kaynak: AA

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…