Türkiye

Eski AP Başkan Yardımcısı açıkladı: Türkiye ekonomi dünyasında büyük rol oynayacak

Avrupa Birliği-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı ve Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Ryszard Czarnecki, “Türkiye’nin şimdiye kadar ekonomik alanda kaydettiği başarı, ülkenin Covid-19 salgını sonrası ekonomi dünyasında çok daha büyük rol oynamasına fırsat tanıyacak. AB tek pazarına yakınlık, yüksek kapasiteli iş gücü ve güçlü işletmecileri, Türkiye’ye büyük avantaj sağlayacak.” dedi.

Czarnecki, Türkiye ile AB arasında ilişkilerin zaman zaman zorlu süreçler getirdiğine dikkati çekerek, ilişkilerin Türkiye’nin 1959’da Avrupa Ekonomik Topluluğuna (AET) yaptığı başvuru ve 1963’te imzalanan Ankara Anlaşması’na kadar uzandığını hatırlattı.

Söz konusu anlaşmanın 1963’te imzalanmasının ardından dönemin AB Komisyonu Başkanı Walter Hallstein’ın, “Türkiye, Avrupa’nın bir parçasıdır, bu anlaşma büyük siyasi önem taşımaktadır.” sözlerini anımsatan Czarnecki, şunları söyledi:

“AET ile ilk anlaşma imzalayan ülkelerden biri olmasına rağmen Ankara, Türkiye ve AB’deki karmaşık siyasi gelişmeler nedeniyle üyelik sürecinde hızlı bir şekilde aşama kaydedemedi.” değerlendirmesinde bulundu.

“İnsanlık, Covid-19 salgınına karşı savaşı kazandığında birçok şeyi gözden geçirecektir.” diyen Czarnecki, hükümetler, kurumlar ve vatandaşların özellikle sağlık ve ticaret konularında farklı hususlara odaklanacağını belirtti.

Czarnecki, ekonomik alanda ise Türkiye’nin şimdiye kadar AB için oldukça istikrarlı ve güvenilir bir ticari ortak olduğunun altını çizdi.

Czarnecki, Türkiye’nin jeostratejik konumunun da önemli avantaj sağladığını vurgulayarak, “Söz konusu coğrafi yakınlık, Doğu Asya ülkelerine göre Türkiye’nin Avrupa’ya çok daha hızlı teslimat sağlama imkanını da beraberinde getiriyor.” dedi.

Avrupalı üreticilerin, Türkiye’de üretime yönelerek düşük maliyetten de faydalanabileceğine işaret eden Czarnecki, ülkenin uygun döviz kuru alanında da imkanlar sağladığının altını çizdi.

Czarnecki, “Türkiye’nin şimdiye kadar ekonomik alanda kaydettiği başarı, ülkenin Covid-19 sonrası ekonomi dünyasında çok daha büyük rol oynamasına fırsat tanıyacak. AB tek pazarına yakınlık, yüksek kapasiteli iş gücü ve güçlü işletmecileri Türkiye’ye büyük avantaj sağlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Sabah

Son Yazılar
Türkiye

Küresel krizler ortamında Türkiye iş fırsatlarının merkezi haline geldi

Türkiye batılı şirketlerin cazibe merkezi Türkiye küresel kriz ortamında iş fırsatları için cazip bir ülke haline geldi. Yurtdışı Türk Ticaret Odası genel müdürü…
Türkiye

Avrupalı alüminyum üreticileri Türkiye’ye yöneldi

Enerji krizi alüminyum krizini tetikledi Enerji krizinin alüminyum üzerindeki baskısı artıyor. Üretim maliyetinin ürünün fiyatının çok üzerine çıkması Avrupa’daki üreticiyi vurdu. Avrupa’yı esir…
EnerjiTürkiye

Yüzyılın madeni Leonardit

Leonardit nedir? Leonardit, hem tarımda hem hayvancılıkta hem de endüstriyel sanayi de kullanılabilen bir maden. Ayrıca oluşumunu milyonlarca senede tamamlıyor. Bitki ve hayvan…